Ana Sayfa Cep Telefonu Android Android 5.0 Lollipop ile Gelen Yeni Özellikler

Android 5.0 Lollipop ile Gelen Yeni Özellikler

0 1502

Android 5.0 Lollipop ile gelen yeni özellikler kullanıcıların akıllı telefon deneyimini daha da güzel noktalara taşıyacak. Yeni Android sürümü ile gelen bazıları büyük, bazıları küçük yenilikleri tek çatı altında toplamak istedik. Lollipop’un tanıtıldığı günlerde güncelleme hakkında bazı yeniliklerden bahsetmiştik. (bknz: Android 5.0 Lollipop) Şimdi ise Android 5.0 Lollipop ile gelen yeni özellikler konusunu detaylıca ele alacağız.

Akıllı telefon kullanıcılarına Nexus 6 ve Nexus 9 modelleriyle birlikte dağıtılmaya başlanan Android 5.0, diğer Nexus modellerine de dağıtılmaya başlandı. Yeni Android sürümünün bulunduğu akıllı telefon modelleri arttıkça, yeni özellikleri keşfetmekte o kadar kolaylaşıyor. Şimdi dikkatimizi çeken Android 5.0 özelliklerini sizinle paylaşalım.

Android-5-0-Lollipop-ozellikleri

Android 5.0 Lollipop Neler Getirdi?

Tap & Go

Eğer eski Android cihazınızda kalan tüm ayarlarınızı Android 5.0 yüklü cihazınıza aktarmak istiyorsanız Tap & Go çok işinizi yarayacak. NFC ve Bluetooth sayesinde tüm hesap detaylarınızı, uygulamalarınızı ve ayarlarınızı iki cihazı yanyana getirerek aktarabilirsiniz.

El Feneri

Çoğu Android cihazda uygulama kurularak sürekli aktif edilebilen el feneri, Android 5.0 Lollipop ile üst menüye eklendi. Üst menüyü aşağı çekip, Fener butonuna basarak el feneri modunu aktif edebilirsiniz.

Uygulama Sabitleme

Sizin tarafınızdan belirlenen uygulamalara izin veren bu modu, Ayarlar > Güvenlik adımlarını takip ederek aktif edebilirsiniz.

Öncelikli Uygulamalar

Android 5.0 Lollipop ile gelen yeni özelliklerden bir diğeri de kapatsanız dahi gelmeye devam eden bildirimler ile alakalı. Lollipop sürümünde tüm uygulamaların bildirimlerini özelleştirebiliyorsunuz. Bunun için Ayarlar > Ses ve Uyarılar > Uygulama Uyarıları adımlarını izlemelisiniz. Bu sayede dilediğiniz uygulamayı engelleyip, dilediğinize önem verebilirsiniz.

Kilit Ekranındaki Uygulamalar

Android 5.0 Lollipop ile gelen bu yeni özellik sayesinde kilit ekranına gelen uyarıları yönetebiliyorsunuz. Gelen uyarıya çift dokunuş yapıp uygulamanın detaylarına gidebilirsiniz. Bazı hassas uyarıları gizlemek istiyorsanız Ayarlar menüsünü incelemelisiniz.

Tahmini Pil Ömrü

Uyarı bölümünde yer alan pil bölümüne dokunup, piliniz bitene kadar telefonu ne kadar daha kullanabileceğiniz hakkında bilgi alabilirsiniz.

Ayarlar veya Wi-Fi Ağı Arama

Kullanıcıların işini belki de en çok kolaylaştıracak bu yeni özellik sayesinde arayıp arayıp bulamadığınız o ayarları artık bulabileceksiniz. Ayarlar menüsündeki büyüteç simgesine dokunup arama kelimelerinizi yazın. Böylece istediğiniz ayarın hangi menüde olduğunu görebilirsiniz.

Misafir Modu

Telefonunuza bakmak, kurcalamak isteyenler elbette olmuştur ve olacaktır. Misafir modu kişisel bilgilerinizi başkalarından saklamanıza olanak tanıyor. Bu işlevi aktif etmek için Kullanıcı Hesabı > Misafir Ekle adımlarını takip etmelisiniz.

Kolay Metin Okuma

Yeni gelen özelliklerden birisi de “Yüksek Kontrastlı Metin”. Bu özellik açık renkteki arka planlara sahip metinleri otomatik olarak koyu renge boyuyor ve sizin metni daha kolay okuyabilmenizi sağlıyor.

Chromecast Erişim Kolaylığı

Android 5.0 sürümüne entegre edilen Chromecast özellikleri sayesinde cihazınızın ekranını televizyonunuza yansıtmak oldukça kolay bir hale geliyor. Bunun için telefonunuzadaki Chromecast simgesine dokunmalısınız.

Güvenilir Cihaz Ekleme

Daha önceden Android 5.0 cihazınıza eklediğiniz güvenilir cihazlar, kendi telefonunuza yaklaştığında kilit otomatik olarak açılıyor. NFC veya Bluetooth desteğiyle çalışan bu özelliği, Ayarlar > Güvenlik > Akıllı Kilit menüsünden aktif edebiliyorsunuz.

Son Uygulamaları Geri Getirme

Daha önceki Android sürümlerinde karşılaşmadığımız bir özellik sayesinde cihazınızı yeniden başlattığınızda bile son uygulamaların listesini görebiliyorsunuz. Bunun için Genel Bakış Ekranı size yardımcı olacak.

Rahatsız Edilmek İstemiyorum

Bu özellik bizim çok hoşumuza gitti. Eminim sizin de hoşunuza gidecektir. Android 5.0 Lollipop ile gelen yeni özellik sayesinde rahatsız edilmek istemediğiniz saatleri belirliyorsunuz. Bu saatler arasında telefondan tık sesi bile çıkmıyor. Fakat zamanlar için alarm ve bazı kişilerden gelecek bildirimleri açık bırakabiliyorsunuz. Bu özelliği aktif etmek için; Ayarlar > Sesler ve Uyarılar > Kesintiler menüsünü incelemelisiniz.

BENZER MAKALELER

Yorum Yok

Yanıtla