Ana Sayfa Cep Telefonu Android Android Root Yapma

Android Root Yapma

0 2213

Android root yapma kolay mı? Root yaparak neleri özelleştirebiliriz? Hangi Android cihazlara root yapılır? Şimdi birlikte bu soruları detaylıca açıklayalım.

Root işlemi sayesinde Google’ın onayından geçmeyen tüm uygulamaları yükleyebilir, firmware değişikliği yapabilir, işlemciye overclock yapabilir ve bunun gibi aklınıza gelebilecek tüm özelleştirmeleri gerçekleştirebilirsiniz. Android root yapma ilk defa duyanlar için felaket bir işlem gibi gelse de bu işle haşır neşir olanlar için oldukça sıradan bir işlemdir. Kingo Android Root adındaki program Android root yapma işlemlerini oldukça kolaylaştırıyor. Fakat bu programın uyumlu olduğu telefonlar var. Bu listeyi buradan görebilirsiniz. Bu yazımızda merak edenler için kısaca root nasıl yapılır? sorusunu cevaplayacağız.

Android Root Yapma

1. Öncelikle yukarıda bahsettiğimiz Kingo Android Root adlı programı indirip, bilgisayarımıza yükleyelim.

android-root-yapma1

2. Şimdi akıllı telefonumuzda küçük bir etkinleştirme yapmamız gerekiyor. Cihazınızın “USB hata ayıklama” modunu aktif hale getirin.

  • Android 4.0 ve 4.1 sürümleri için; Ayarlar -> Geliştirici Seçenekleri içerisinde USB hata ayıklama modu bulunmaktadır.
  • Android 4.2 sürümü için ise; Ayarlar -> Hakkında -> Geliştirici Seçenekleri -> USB hata ayıklama modu bulunmaktadır.

android-root-yapma2

 

3. Android root yapma istediğiniz 4.3 sürümü ve ilerisi için ise (Bazı 4.2 versiyonlar da dahil) USB hata ayıklama modu bu versiyonlarda açıkta bulunmuyor.

Bunun için; Ayarlar -> Hakkında -> Yazılım Bilgisi -> Build Numarası bölümüne gelin. Build numarası bölümüne üst üste dokunun. (Bazı cihazlarda 7 defa, bazı cihazlarda ise 3-4 defa dokunmak gerekiyor.) Ardından; “Artık bir geliştiricisiniz” uyarısını alacaksınız.

android-root-yapma3

4. Şimdi Kingo Android Root programını çalıştırın ve USB kablo yardımıyla akıllı telefonunuzu bilgisayara bağlayın. Siz bağlantıyı yaptıktan sonra program ile telefon arasındaki bağlantı gerçekleşecektir. Geriye sadece ekrana gelen “Root” düğmesine tıklamak kalıyor. Sonrasındaki tüm işlemleri program hallediyor. Cihazınızın yeniden başlatılması dahil olmak üzere toplamda 2-3 dakika gibi bir süre içerisinde Android root yapma işlemi gerçekleşmiş oluyor. Eğer root yapma işlemini kaldırmak isterseniz “Remove Root” tuşuna basmanız yeterli olacaktır.

android-root-yapma4

Önemli Not: Android root yapma işleminin ardından cihazınız çalışmaz hale gelebilir. Root yapılan cihazlarda güvenlik tehditleri tamamen açık hale gelir. Cihazınız garanti kapsamının dışında kalır. Bu yüzden root işlemindeki tüm sorumluluk cihaz kullanıcısına aittir.

BENZER MAKALELER

Yorum Yok

Yanıtla