Ana Sayfa Bilişim Bilgisayar Format Nasıl Atılır? Format Neden Atılır?

Format Nasıl Atılır? Format Neden Atılır?

0 1987

Format nasıl atılır? konusu bilgisayar ile içli dışlı olan her kullanıcının merak ettiği ve zor durumlarda mutlaka yapmak istediği işlemlerin başında gelmektedir. Yeni bir işletim sistemi kurmak isteyen kullanıcılar çoğu zaman bilgisayarlarının teknik servislere götürüp maliyetini ödeyip bilgisayarlarına format attırmaktadırlar. TeknoDiyalog olarak bilgisayara nasıl format atılır? Sorusunu yanıtlayıp sizi bu dertten kurtarmak ve herkesin bu işlemi öğrenmesini sağlamak istiyoruz.

Format Neden Atılır?

Format atmak aslında bilenler için oldukça kolay bir işlemdir. Bilmeyenler için ise format nasıl atılır sorusu sürekli araştırılmaktadır. Format, kişisel bilgisayarınızı virüslerden, daha önce kurmuş olduğunuz programların kalıntılarından, yavaşlamaya sebep olan eklenti ve sorunlardan, hata ve sistemsel mavi ekran sorunlarından arındırmak için atılır. Şimdi Windoows 7 format atma işlemini resimli olarak sizlerle paylaşma vakti geldi.

bilgisayara-format-nasil-atilir

Windows 7 Format Atma

1- İşletim sisteminize Windows 7 ile format atabilmek için öncelikle Win7 format CD/DVD’sinin hazırda bulunması gerekiyor. CD’mizi hazırladıktan sonra bilgisayarınızın BIOS ayarlarına erişmelisiniz. Bunun için bilgisayar açılırken F2, F10 veya Delete tuşlarından birisini kullanmanız gerekiyor. Bu tuş bilgisayarınızın marka veya modeline göre değişiklik göstermektedir.

format-nasil-atilir-1

2- Sonraki adımda BIOS ayarlarında BOOT sekmesini bulmanız gerekiyor. Buradan format atarken bilgisayarımızın öncelikle CD/DVD’yi okuması gerektiğini ayarlamalısınız. BOOT ayarlarına girince sıra halinde hangi öğe ile çalıştırıldığını görebilirsiniz. Eğer CD/DVD ROM birinci sırada değil ise onu (+) – (-) tuşlarını kullanarak birinci sıraya taşımalısınız. Format nasıl atılır işte burada başlıyor. Sıralama değiştirme tuşları her bilgisayarda aynı olmayabilir. Bu yüzden ekranın sağını inceleyip kolayca anlayabilirsiniz. CD/DVD ROM’u ilk sıraya taşıdıktan sonra F10 tuşunu kullanarak ayarlarımızı kaydedip, BIOS’dan çıkış yapıyoruz.

format-nasil-atilir-2

3- Eğer format CD/DVD’miz takılı ise F10 ile kaydedip BIOS’dan çıktıktan sonra bilgisayarınız yeniden başlayacaktır. Karşınıza; “Press any key to boot from CD or DVD” yazısı çıktığı anda klavyeden herhangi bir tuşa basıp Windows 7 format atma işlemine başlıyoruz.

4- İlk ön yüklemeler yapılmasının ardından Windows 7 klasik kurulum ekranı açılacaktır.

5- Şimdiki adımda “Lisans koşullarını kabul ediyorum.” Kutucuğunu işaretleyip, ileri dememiz gerekiyor.

format-nasil-atilir-3

6- İleri dedikten sonra karşımıza “Hangi yükleme türünü istiyorsunuz?” Sorusu geliyor. Burayı Özel(gelişmiş) diyerek geçiyoruz.

format-nasil-atilir-4

7- Evet arkadaşlar geldik disk bölümleme adımına. Bu adımda bilgisayarınızın disklerini istediğinize göre bölümlemeniz gerekiyor. Eğer daha önce bir sistem kurulu ise önce onu silmeli ve sildiğiniz yeri tekrar bölümleyip oraya format atmalısınız. Bunun için istediğiniz bölümü seçip sil diyoruz. Ardından silinen ham bölüme yeni deyip, yeni bir alan oluşturuyoruz. Sonrasında ise ileri deyip seçtiğimiz diske Windows 7 kuruyoruz.

format-nasil-atilir-5

8- Disk bölümlemeyi bitirdikten sonra Windows 7 kurmak istediğimiz diski seçip ileri diyoruz ve Windows 7 kurulumu başlıyor.

format-nasil-atilir-6

9- Kurulum başladıktan sonra bilgisayarınız 2 kez yeniden başlayacaktır ve ilk tıklama yaptığınız “Press any key to boot from CD or DVD” yazısı tekrar çıkacaktır. Bu yazıyı gördüğünüz de sakın herhangi bir tuşa basmayın. Eğer basarsanız tekrar bölümleme ekranı ile karşılaşırsınız. Bırakın bilgisayar kurulumu kendi kendine yapsın.

format-nasil-atilir-7

10- Artık sonlara yaklaşıyoruz. Bu bölümde kullanıcı ve bilgisayar adımızı oluşturup yine ileri diyerek devam ediyoruz.

format-nasil-atilir-8

11- Sırada parola oluşturma ekranı var. İsterseniz bilgisayarınız açılış ekranına parola koyabilirsiniz. Ya da ileri deyip otomatik açılmasını sağlayabilirsiniz.

12- Sıradaki adımda bilgisayarınız güncelleştirmelerini ayarlamanız gerekiyor. İsterseniz önerilen ayarları kullanıp, bilgisayarınız otomatik güncelleme yapmasını sağlayabilirsiniz. Dilerseniz bu adımı atlayıp ayarları daha sonra da yapabilirsiniz.

format-nasil-atilir-9

Son- Tarih ve saat ayarlarını yaptıktan sonra tüm ayarlarınız tamamlanmış oluyor. Format nasıl atılır? Sorusu bu sayede cevaplanmış oluyor. Artık Windows 7 işletim sistemine sahip bilgisayarınız kullanıma hazır.

Yorum Yok

Yanıtla