Ana Sayfa Cep Telefonu BlackBerry BlackBerry Q10 incelemesi

BlackBerry Q10 incelemesi

BlackBerry Q10 incelemesi ile klavyeli telefonların daha ölmediğini hep birlikte göreceğiz.

2013 yılının başlarında BlackBerry tarafından büyük bir tanıtım ile tüketiciye sunulan Z10 modelinin fiziksel klavyeli devamı olan BlackBerry Q10, TeknoDiyalog ile tüketiciyle buluşuyor. Her ayrıntısını sizinle paylaşacağımız akıllı telefon, BlackBerry ile bir simge haline gelen fiziksel klavyeyi bünyesinde barındırıyor. Peki, hem dokunmatik ekran hem de fiziksel QWERTY klavyeye sahip olan Q10 modeli başarılı mı? Tüm sorularınızın cevabını BlackBerry Q10 incelemesi haberimizde bulabileceksiniz.

BlackBerry Q10 Klavyesi

RIM’in klavyeli modelleri olan Bold 9900 ve Bold 9790‘ın devamı olarak gösterilen Q10, fiziksel klavyenin daha ölmediğini kanıtlıyor. Bir çok tüketici için fiziksel klavyenin modası geçmiş olsa da, klavyenin isabetli oluşunu dokunmatik ekranların yerine tercih eden geniş bir kitle var.

Tasarımsal olarak QWERTY klavyeye baktığımızda pek bir yenilik ile gelmediğini görebiliyoruz. Bu yüzden ilk bakanlar görenler Bold 9900 modeli ile karıştırabilir. Fakat hissedilen farklılık kavisli bir tasarıma sahip olan klavyenin daha düzleştirilmiş ve aralara metal yatay perdeler ile eklemeler yapılmış olması. Böylece kullanıcılar yazı yazarken parmağının nerede olduğu daha iyi fark edebilecek. Cihazın klavyesine daha sonra detaylı bir şekilde açıklık getireceğiz deyip, şimdilik klavye tanıtımını burada bitiriyoruz.

BlackBerry Q10 modeli 119.6 x 66.8 x 10.35 mm boyutlarıyla dikkat çekiyor. Z10 modelinden biraz daha büyük olduğunu görüyoruz. Arka kapağı cam örgüden üretilen cihazın sağlam ve kaliteli bir yapıda olduğunu hemen hissedebiliyorsunuz. Cihazın arka panelinde gümüş renkteki perdenin üst bölümünde 8 MP çözünürlüklü kamera ve LED flaş bulunuyor.

BlackBerry Q10 Gövdesi

Cihazın arka panelinindeki gümüş çizginin alt tarafındaki kapağı sürükleyip çıkartabiliyorsunuz. Arka kapağın altında bizi 2.100 mAh gücündeki batarya, microSIM ve microSD portları karşılıyor. Cihazın 16 GB dahili depolama alanı olduğunu fakat bu alanın 10.5 GB’lık bölümünün sizlere ayrıldığını unutmayın. Fakat microSD kart desteği ile bu alanı 32GB’a kadar genişletebiliyorsunuz.

microSIM girişine erişebilmek için bataryayı kaldırmanız gerekiyor. Fakat microSD kart takıp çıkartırken bataryayla bir işiniz olmuyor. Yani microSD kartı değiştirmek isterseniz bataryayı çıkartmak zorunda kalmıyorsunuz.

BlackBerry Q10 modelinde yukarıya alınan kulaklık girişi, radyo veya müzik dinlerken cihazı cebinize koymanızı daha kolay bir hale getiriyor. Cihazın üst bölümünde konumlandırılan güç düğmesi, BlackBerry Z10 ve 9900 modelindekiyle aynı. Ve siz ona bastığınızda hızlı bir şekilde tepki veriyor. Güç düğmesinin konumu ise sizin ona ulaşmanızı kolaylaştırıyor. BlackBerry 10 cihazlarında çift port ile tüketici karşısına çıkmayı gelenek haline getirmişti. Q10 modelinin de solunda birer adet microUSB ve microHDMI girişi bulunuyor.

BB10 İşletim Sistemi ve Arayüz

blackberry Q10 arayüz

BlackBerry işletim sistemi olan BB10 ile çalışan Q10 cep telefonu, Z10 modelinden daha sonra çıktığı için işletim sisteminin sürümü daha güncel (BB10.1). BlackBerry Z10 modelinin kullandığı işletim sistemi sürümü ise; 10.010.90.

BlackBerry kullanıcıları için oldukça önemli bir adım olan BB10 işletim sistemi, işlev ve hız bakımından Android Jelly Bean, iOS 6 ve Windows Phone 8 seviyesiyle karşılaştırılabilecek bir duruma geldi.

Cihaz çift çekirdekli 1.5 GHz hızında işlemci ve 2 GB RAM desteği ile tüketicilere sunuluyor. Günlük işlerde kullanıcılara akıcı bir deneyim sunacak olan bu donanım özellikleri ile beklentilerinizi karşılayabilirsiniz.

BB10 işletim sistemini kullanmaya başladıktan sonra daha çok dokunmatik ekranlar için üretilmiş bir işletim sistemi olduğu hissine kapılabilirsiniz. BlackBerry Q10 3.1 inç 720 x 720 piksel ekranında her şey yolunda gitse de sizde böyle bir his uyandırabilir. Belki de bu his geniş ekranlı dokunmatik akıllı telefonlara alıştığımız içindir.

Her şeye rağmen eski QWERTY modellerine göre Q10, 3.1 inç büyüklüğündeki ekranıyla fark yaratıyor. Ayrıca cihaz ekranı 330 ppi piksel yoğunluğuna sahip ve AMOLED teknoloji ile üst düzey netlik sunuyor.

Yorum Yok

Yanıtla