Ana Sayfa Sektörel Brezilya Samsung’a Dava Açtı

Brezilya Samsung’a Dava Açtı

0 10740

Samsung üretim tesislerinde olumsuz çalışma koşullarını öne sürerek Samsung’a dava açan Brezilya Çalışma Bakanlığı, tazminat istemiyle büyük firmayı mahkemeye verdi.

Güney Koreli elektronik devi olan Samsung’un mahkemeye verilmesinin ardından yapılan açıklamada şirketin Brezilya’daki üretim tesisinde çalışma koşullarının oldukça kötü olduğu ortaya çıktı. Öyle ki 15 saatin üzerinde çalışan işçiler, 10 saati aşkın süre ayakta çalışan işçilerin bulunduğu belirtildi. Normal çalışma koşullarının dışında bir çalışma ortamı olması sebebiyle 2018 çalışanın sağlık problemi yaşadığı belirtilirken, işçilere toplamda 108 milyon dolar tazminat ödenmesi istendi.

Açılan davayla ilgili olarak açıklama yapan Samsung firması, yetkililer ile birlikte hareket edileceğini açıkladı. Belirtilen dosyanın kendilerini ulaşmasının ardından ayrıntılı bir değerlendirme olacağını duyurdu. Associated Press’e açıklama yapan Samsung, dünyanın neresinde olursa olsun tüm çalışanlanlarına sağlık, güvenlik ve refah konularında en yüksek standartları oluşturacaklarını belirtti. Samsung daha önce de China Labor Watch tarafından kendisine ait 6 ve tedarikçilerine ait 2 fabrikada çalışma koşullarını ciddi biçimde ihlal etmekle suçlanmıştı.

Yorum Yok

Yanıtla