Ana Sayfa Cep Telefonu iPhone Büyük Ekranların Lideri: iPhone 6 Plus

Büyük Ekranların Lideri: iPhone 6 Plus

0 966

Samsung, teknoloji dünyasına sunduğu Galaxy Note modelleri ile büyük ekranlı akıllı telefon dünyasını oluşturdu. Bu girişin ardından üreticiler büyük ekranlı akıllı telefon üretmeye başladılar. 2014 yılında tüketiciyle buluşan iPhone 6 Plus modeli de Apple’ın 5.5 inç boyutundaki cihazı olarak pazarda bomba etkisi yarattı.

iphone 6 ve 6 plus

Apple büyük ekranlı akıllı telefon pazarına ilk giren üretici olmasa da pazarın lideri olmayı başardı. Kantar Wordpanel ismindeki şirket yaptığı araştırmada, 5.5 inç ve daha büyük ekrana sahip telefonlar arasında en çok satış rakamını %41 ile iPhone 6 Plus modelinin yakaladığını duyurdu. 14 Ekim 2014 tarihinde sonuçlanan ve üç aylık dilimi kapsayan rapora göre, büyük ekranlı telefon satışları toplamdaki akıllı telefon satışlarının %10′luk dilimini kapsıyor. Bu oran geçtiğimiz yıl %2‘ydi. Bu da büyük ekranlı telefonların geçtiğimiz yıla oranla daha çok üretildiğini gösteriyor. Apple, Samsung, LG ve HTC gibi büyük markalar büyük ekranlı cihazlar ile tüketicinin dikkatini çekmeye çalışıyor.

Raporda ayrıca şimdiye kadar en çok satılan iOS cihazın iPhone 6 olduğu dikkatlerden kaçmıyor. En çok satılan iOS cihazlarının pazar payları ise şu şekilde;

  • iPhone 6: %33
  • iPhone 5S: %26
  • iPhone 5C: %16

Anket sonuçlarının bizlere sunduğu bir diğer gerçek ise iPhone 6 ve iPhone 6 Plus kullanıcılarının %85′i zaten iOS kullanıcısıydı. %9′luk kesim ise Android’den iOS’a iPhone 6 veya iPhone 6 Plus için geçiş yapmış görünüyor. Tüketicilerle buluşturulduğu Eylül ayından itibaren gerçekten yoğun talep gördü. O dönem üretilmek istenen iPad Pro’nun bu sebeple ertelendiği de konuşuluyordu. Bu sayede Apple, daha fazla iPhone 6 Plus üretebilecekti.

BENZER MAKALELER

Yorum Yok

Yanıtla