Ana Sayfa Fotoğraf Makinesi DSLR Fotoğraf Makineleri DSLR Fotoğraf Makinesi Nedir?

DSLR Fotoğraf Makinesi Nedir?

Eğer dijital bir fotoğraf makinesi 2 aydı modülden oluşuyorsa yani gövde ve optikten oluşuyorsa ve bu oluşum bir bayonet yada benzer bir sistemle ikiye ayrılabiliyorsa ve içerisinde de bir aynalar sistemi var ise bu DLSR fotoğraf makinesi anlamına gelmektedir. DSLR fotoğraf makineleri tek objeli ve aynalıdırlar. 13 – 14 ayrı firma DSLR fotoğraf makinesi üretimi gerçekleştirmektedir.

DLSR Fotoğraf Makinesi Üreten Markalar Nelerdir?

Yukarıda bahsettiğimiz gibi 13-14 ayrı firma DLSR fotoğraf makinesi üretmektedir. İşte bu markalardan bazıları şu şekildedir;

  • Canon
  • Nikon
  • Leica
  • Olympus
  • Pentax
  • Contax
  • Fujifilm
  • Samsung

gibi daha birçok marka DSLR fotoğraf makineleri üretmekte ve tüketicilere sunmaktadır. DSLR fotoğraf makinelerinde tek bir segment yoktur. Her firma en az 2-3, bazı firmalar ise 7-8 segmentte üretim yaparlar ve bunların arasında da çeşitli farklılıklar vardır. Örneğin; A marka bir fotoğraf makinesinin gövdesi titanyum veya magnezyum olabilir. Sensörü full frame dediğimiz 24×36 mm olabilir. Ama alt segmentlerde aynı marka magnezyum – titanyum yapmış olduğu gövdeyi bakalit veya benzer maddeler kullanarak daha ucuz ve daha hafif üretebilir.

dslr canon

Bir DSLR fotoğraf makinesi alırken sadece markaya göre hareket edilmez. Markanın da segmentlerine göre yeniden düşünmeniz gerekir. Örneğin; ağır koşullarda, zor şartlarda çalışıyorsanız; bir haber fotoğrafçılığı yada bir magazin fotoğrafçılığı yapacaksanız. Magazinden kasıt sadece magazin çekimi değil bir doğa magazini dergisi için de zor şartlar altında, eksi derecelerde yada sürekli yağmur yağan anlarda fotoğraf çekiyorsanız, A segment dediğimiz izolasyonu güçlü bir DSLR fotoğraf makinesi almanız gerekecektir.

Amacınız çok basit çekimler yapmak ise ailenizin fotoğraflarını çekmek, sanatsal fotoğraflar çekmek ve iddialı olmayan işler yapmaksa alt segmentlerden alüminyum kasa, magnezyum kasa veya bakalit kasalardan hazırlanmış bir gövdeyi satın alabilirsiniz.

Bir önceki yazımızda “Canon IXUS 510 İncelemesi” yapmıştık. Dilerseniz bu keyifli incelemeye sizde göz atabilirsiniz.

 

Yorum Yok

Yanıtla