Ana Sayfa Etiketler Etiketler "3D Yazıcı"

3D Yazıcı

0 1777

3D yazıcılar her geçen gün daha büyük yenilikler ile bizi şaşırtmaya devam ediyor. Daha önce 3D yazıcı ile bir bebeğin hayatının nasıl kurtulduğunu sizlerle paylaşmıştık. (3D Yazıcı Hayat Kurtardı!)

Tasarımcı Pat Starace tarafından 3D yazıcı teknolojisi kullanılarak üretilen bu Iron Man eli, hem büyük anlamlar taşıyan hem de oldukça havalı görünen bir cihaz. İlk bakışta size de oyuncak gibi gelebilir. Ama bu cihaz çocuklar için üretilmiş protez bir el.

iron-man-protez-el

Küçük arkadaşlarımızın günlük hayatta yaşadığı zorlukları en aza indirmek ve bununla uğraşırken de eğlenmelerini sağlamak için harika bir araç olan Iron Man eli, düşünceli tasarımcı tarafından kendisiyle iletişime geçen çocuklara ücretsiz olarak dağıtıldı. Protez el sadece görünüş olarak Iron Man elini yansıtmıyor. Tıpkı filminde olduğu gibi bazı teknolojik özellikleri de bünyesinde barındırıyor. Örneğin üst kısımda hareket edip lazer ışık yayabilen ufak bir kalkan, avuçiçi bölgesinde ses ile çalışabilen ışık modülü gibi çocukların çok seveceği özellikler ile donatılmış. Şimdilik sadece kendisiyle iletişime geçen çocuklara ücretsiz olarak dağıtan Pat Starace, gelecekteki süreçte seri üretim yapabileceğini açıkladı. Şimdi 3D yazıcı ile yapılan Iron Man protez elinin nasıl çalıştığını aşağıdaki videodan izleyelim.

0 1298

3D yazıcı teknolojisi gelecekte neler yapabileceğinin sinyallerini vermeye başladı. Doktorlar 3D yazıcı sayesinde 3 boyutlu kalp çıktısı aldılar ve yeni doğan bir bebeğin hayatını kurtardılar.

Minik bebeğin kalbinde beklenmedik anormallikler gerçekleşiyordu. Haziran ayında hayata gözlerini açan minik bebek 3D yazıcı sayesinde kurtarıldı. Tabii ki cihaz gerçek dokulara sahip bir kalp çıktısı vermedi. Fakat beklenmedik anormallikler gerçekleşen kalbin birebir aynı modeli 3D yazıcı sayesinde çıktı olarak doktorlara ulaştırıldı. Cerrahlarda bu model üzerinde ameliyat öncesi gerekli planları yapabilmesi sağlandı.

Popüler Haberler

Bizi Takip Edin..