Ana Sayfa Etiketler Etiketler "Android Güvenlik Ayarları"

Android Güvenlik Ayarları

0 1204

Android telefonun anlamı senin cebinde taşıdığın aygıtın hayata etki etmesine rağmen, bazen o elimizde bulunan hayat bize istediğimi yapma özgürlüğünü vermiyor. Bu özgürlüğü vermemesinin başlıca sebebi telefon üreticilerinin senin tek bir yerde bulunan bilgilerin hackerlar ve telefonu çalabilecek hırsızlar tarafından ele geçirilebilmesinin kolay olmasıdır. Telefon üreticilerinin özgürlüğünü kısıtlamadan, güven içinde Android telefonunu kullanma özgürlüğünü yaşayabileceksin, Bunun için sadece aşağıda önerilenleri yapman yeterli olur.

1. Uygulamaların kullanım izinlerine dikkat etmek

Uygulama izinleri belki de Android telefonun güvenliği için en önemli birkaç husustan biridir bunun en temel sebebi, telefona girme potansiyeli olan kötü içerikler için en elverişli yol ,bir uygulamayı telefona indirmek olmasıdır.

İnsanlar genelde Pop-up izinlerini önemsemeyip bilinçsizce engelleyerek indirmek istediği uygulamanın kötü tarafını hiç düşünmüyor. Aslında bu şekilde Pop-Up işareti çıkan uygulamaları indirmeden önce bir kez daha düşünmek faydalı olabilir. Belki birkaç uygulamada bir sıkıntı yaşanmamış olabilir ama bunun yaşanmayacak olduğunu göstermez.

İzinlerin çok eski tip ve okunmasının zor olmasının da insanların Pop-up izinlerini dikkate almamasındaki etkenlerden biridir. Android telefonlarda bu hususun önemi son zamanlarda artış göstermiştir. Buna uygun geliştirme faaliyetleri yapılmaktadır.

Android Güvenlik

2.Sadece Google Play Store’dan uygulama indirilmesi

Android kullanıcıları market haricinde yüklemelerin bazen daha kolay ve farklı yararları olduğunu söyleselerde,bunun sadece kâğıt üzerinde olduğunu bilmeleri gerekiyor.Yani bir android kullanıcısı istediği kadar ihtiyatlı,tedbirli olsun,eğer market dışından bir uygulama telefonuna yüklüyorsa bunda telefon için çok açık bir tehdit vardır.Bu bazen kullanıcıların sadece kişisel bilgilerinin tehdit etmekle kalmayarak bazen cüzdanını da tehdit etmektedir.Sadece dışardan yüklenen bir uygulamanın maliyeti çok ciddi boyutlara ulaşabilir.

Bu konuda bir diğer konu da Android uygulamaların  IOS’a göre daha fazla tehdit içermesinin en temel sebebi, Android’i kullanan şirketlerin çok fazla oluşudur.Bunlar arasında Samsung, HTC, LG, Motorola gibi devlerin yanında  piyasada bulunan küçük orta ölçekli telefon ve tablet firmaların hepsinin Android kullanmaya mecbur olması da etkili olmuştur.Bu kötü amaçlı yazılımdan fayda elde etmeye çalışanların da Android’e odaklanmasına neden oluyor.

Google Play Store haricinde Amazon App Store veya F-Droid gibi 3. Nesil uygulama marketleri de uygulama seçerken daha ihtiyatlı davranıyorlar ama Google Play Store’la güvenlik konusunda karşılaştırılamazlar.

Google Play Store

 

3.Piyasada güven teşkil eden güvenlik uygulamasına sahip olmak

Eğer gerçekten kötü amaçlı yazılımların size kaybettirecekleri sizi endişelendiriyorsa kesinlikle bir güvenlik uygulaması Google Play Store’dan indirmeniz bu endişelerinizi gidermeniz için en uygun yol olabilir.Bu amaçla eğer ‘security’ kelimesini PlayStore’da aratılırsa birkaç bin sonuç çıkabilir.Bu da son tüketicinin ihtiyaçlarına göre kendisinin  seçebileceği çok fazla seçenek olduğu anlamına gelir.Eğer bu alanda bir öneri bekliyorsanız, benim önerilerim Lookout Mobile SecurityTrustGo Mobile Security veya AV-Test gibi bu alanda çok uzun zamandır çalışan ve bu alanda başarısını kullanıcıların yüksek önerme oylamasıyla tescil etmiştir.

Bu alana hizmet etmekte olan bir çok güvenlik yazılımı şirketi,telefonu yedeklemek için bir şans veriyor ki bu önemli bir özellik bunun en temel sebebi, telefonların yanlış kullanımından veya fabrikasyon hatasından kaynaklı bazen format atılması gerekebilir bu da bir anda uzun dönemlerde oluşmuş anı ve bilgi topluluğunun gitmesine neden olur.

Bunlara ek olarak güvenlik yazılımlarının içinde kilitleme veya çalınmaya karşılık uzaktan telefonun içindeki bilgilerin temizlenmesi gibi fonksiyonel özellikleri de barındırdığını belirtmek lazım. Belki bir güvenlik yazılımını indirmek veya bazen göndereceği uyarılar bu işi biraz meşakkatli gösterse de bir kez kurduktan ve alıştıktan sonra ne kadar önemli bir husus olduğunun ,gerekli anlarda çok önemli kolaylıklar sağladığının farkına varacaksınız.

Android Güvenlik Programı

 

4.Telefon kilitlenmesi

Bu belki herkesin aklına gelecek basit bir uygulama olmasına rağmen, PIN ve ekran kilidini kullanmak telefonu kullanmak için en kolay ve etkili yöntem olduğunu belirtmek lazım. Bu sadece aygıtın çalındığında, çalan kişinin satmaya çalışırken sıkıntı yaşamasına  veya engellemesine sebep olmaz aynı zaman belki de başımıza  gelme ihtimali gayet fazla olan, bazı sinsi ve sessiz arkadaşlarımızın bizim mesajlarımıza bakmasına da engel  oluşturabilir.Sadece  bu sebepten dolayı bile olsa ekran kilidini yapmak mantıklı duruyor. Bunu yapmak için Ayarlar butonunda  Güvenlik ve Ekran kilidi sekmesine tıklamanız yeterli olabilir. Ayrıca belirtilmesi gereken şey ekran kilidi hırsızları engellemek için PIN’e göre daha az güvenli olmasıdır. PIN ile kilitlenen aygıtları şifresini kırabilmek için birkaç milyon seçeneğin denenmesine zorlayabilir.

Telefon kilitlenmesi

FUD Stratejilerine İnanmamak

Bu alanda unutulmaması gereken ve farkında olunması gereken konu,medyada  ve Android kullanmayan , Android’den  para kazanmayan kişilerin FUD(fear,uncertanity,doubt) yöntemlerini  kullanarak Android’e taş atması ve Android’in gelişmesini engellenmeye çalışılması. Android’in İOS ve Windows Phone’ye göre daha açık kaynaklı olması dolayısıyla güven biraz daha zafiyetli olduğu doğrudur ama bu güvenlik problemini yukarıda saydığımız yöntemler ile çok rahat bir şekilde üstesinden gelebilirsiniz ve gönül rahatlığıyla özgürlüğü yaşayabilirsiniz.

 

Popüler Haberler

Bizi Takip Edin..