Ana Sayfa Etiketler Etiketler "Apple iPad Mini Beyaz"

Apple iPad Mini Beyaz

0 1672

Apple iPad mini 32GB beyaz modeli MD544TU/A kullanıcıların beğenisine sunulmuş ve bir çok kullanıcı tarafından beğenilmişti. TeknoDiyalog olarak şimdi Apple iPad Mini 32GB beyaz modelini inceleyeceğiz. Böylece aklında soru işareti olan veya bu tableti satın almak isteyenler tüm bilgileri tek bir inceleme de görmüş olacak.

23 Ekim 2012 tarihinde Apple tarafından düzenlenen lansmanda tanıtılan cihaz 7.9 inç büyüklüğünde bir ekrana sahip, siyah ve beyaz olmak üzere iki farklı renk seçeneğine sahip. Şimdi dilerseniz tasarım özelliklerinden başlayarak Apple iPad mini 32GB modelini inceleyelim.

Apple iPad mini Özellikleri

Apple iPad mini Tasarım Özellikleri

Apple iPad mini tablet modeli 200 x 134.7 x 7.2 mm boyutlarında ve 308 gr. ağırlığa sahip. Daha önce tanıttığımız Retina ekranlı iPad ile karşılaştırıldığı zaman %23 oranında kalınlık ve %53 oranında bir hafifleme gözleyebiliyoruz. Böyle olduğu için Apple iPad mini modelini tek elle kavramak ve kullanmak oldukça kolay oluyor.

ipad-mini-inceleme

7 inç boyutundaki diğer tabletlerinde tek elle kolaylıkla taşınması kafanızda bir soru işareti oluşturabilir. Çünkü iPad mini modeli 7.9 inç boyutlarında. Fakat tek elle taşınıp kullanılabilmesindeki en büyük etken, cihazın ince bir yapıya sahip olmasıdır. Bir de cihazın normale göre dar bir yapıda üretilmesini göz önünde bulundurursak tek elle taşımasının ne kadar mümkün olduğunu anlayabiliriz. Apple normal iPad modellerinde gördüğümüz gibi ekranın alt ve üst bölümünü geniş tutmaya iPad mini modelinde de devam etmiş. Fakat ekranın sağ ve sol tarafında olan bölgeleri oldukça daraltmış olduğunu söyleyebiliriz. Tableti tutarken baş parmağınızı bir kenara, işaret parmağınızı da tabletin arkasını destekleyecek şekilde tutmak rahatsız edici oluyor. Fakat işaret parmağınızı kullanarak tabletin arkasına destek yapıp, orta ve kalan diğer parmaklarla tabletin sağ kenarını kavrayıp tableti tek elde tutmak daha mümkün oluyor. Hem bu sayede tablet kullananların sıkça karşılaştığı ellerdeki uyuşma da ortadan kalkmış oluyor. Sonuca baktığımız zaman Apple iPad mini 32GB modeli geniş alan kaplamasına rağmen tasarımdaki güzel dokunuşlar sayesinde ergonomik bir şekle dönüşmüş.

Apple, iPad mini modelini ince ve dar yaparken çekici bir şekilde tasarlamayı da unutmamış. Cihazın kenar ve köşeleri Retina ekranlı iPad modeline göre daha düşük açı yapıyor. Bu durum iPad mini modeli için avantaj sayılabilir. Eğer kenar tasarımı iPad modeline benzeseydi tek elle kullanım gerçekten engellenebilirdi. Bu ayrıntıların dışında Apple’ın artık alışık olduğumuz yekpare tasarımı yine mini modelinde gözlerden kaçmıyor. Ayrıca iPhone 5 modelinde karşımıza çıkan ön ve arka bölüm ile metal şeridin buluşma noktasındaki işçilik, Apple iPad mini 32GB modelinde de tekrarlanmış. Tasarımdan dolayı ön panel sanki çerçeve içine alınmış gibi görünüyor. Bu çerçeve ise parmak izlerini bir hayli tutuyor. Çiziklere karşı ne kadar dayanıklı olduğunu ise uzun süre kullananlar bilebilir.

Apple iPad mini modelinin de iPad ve iPhone modellerinde olduğu gibi siyah ve beyaz olmak züere iki farklı renk seçeneği bulunuyor. Hangi rengi seçmeliyim? diye sorsanız bile size bir renk söylememiz gerçekten çok zor. Çünkü her iki renkte ayrı bir kaliteli duruyor. Bu yüzden eğer Apple iPad mini almaya karar verdiyseniz renk konusunda uzun süre düşüneceğinizden eminiz. Ama hangi rengi alırsanız alın mutlaka aklınız diğerinde kalacak bunu da unutmayın.

ipad-mini-inceleme2

Cihazın 7.9 inç büyüklüğündeki ekranının üzerinde 1.2 MP çözünürlüğünde FaceTime HD kamera bulunuyor. Altta ise her zaman olduğu gibi ana ekran yani home tuşunu göze çarpıyor. Daha önce de belirttiğimiz gibi ekranın sağ ve sol tarafı oldukça dar tutulmuş. Daha önce benzer tasarımlarda olan tabletleri incelediğimizde baş parmağın ekrana yanlışlıkla temas etmesinden dolayı istenmeyen tıklamalar yapıyorduk. iPad mini modeliyle ilk karşılaştığımız zaman da aynı sorunun olacağını düşünmüştük. Fakat kullandıktan sonra Apple’ın bu konuya çözüm getirdiğini gördük. Tabletin dikey kullanımında oluşan bu sorun için Apple tıkır tıkır çalışan bir sistem oluşturmuş. Tableti kullandığınız da göreceksiniz. Kullanım sırasında istenmeyen dokunuşlar olmuyor.

Normal iPad modelinde tuşlar plastik ve siyah renkli olurdu. Fakat Apple iPad mini 32GB modelinde cihaz ile aynı renkte ve materyalle gelmesi dikkat çekti. Bu değişikliğin kasa ile bütünlük sağlamış olduğunu söylemeyi unutmamak gerekiyor. Bağlantı noktalarının ise normal iPad ile farklı olmadığını görüyoruz. Üst tarafta güç butonu, küçük bir delik içine konumlandırılan mikrofon, 3.5mm’lik kulaklık girişi bulunuyor. Alt tarafta en orta bölümde Lightning portu bulunurken, her iki yanda da hoparlörleri bünyesinde barındıran ızgaralar görülüyor. Alt tarafın iPhone 5 modeliyle fazlasıyla benzediğini rahatlıkla dile getirebiliriz.

ipad-mini-inceleme3

Cihazın arka tarafı çizilmelere karşı dayanıklı bir yapıdaymış gibi duruyor. Bir kaç gün iPad mini test ettik fakat herhanig bir çizikle karşılaşmadık, fakat arka yüzün leke tutmak konusunda büyük zaafları olduğunu söylemeden geçemiyoruz. Arka paneldeki Apple logosunun daha önceki Apple cihazlardaki gibi zamanla çiziklerle dolma ihtimali olabilir. Logo da ön panel gibi parmak izleri konusunda çok güçsüz ve hemen parmak izi kalıyor. Arka panelin sol üst köşesinde 5 MP çözünürlüğündeki iSight kamera gözümüze çarpıyor. Bu kamerayı destekleyen bir de flaş olsaydı gerçekten harika olurdu. Fakat malesef cihazın flaşı bulunmuyor.

Normal iPad’de bulunan mıknatıs iPad mini modelinin de sol üst kenarında bulunuyor. Böylece iPad mini için özel olarak üretilen Smart Cover kapaklar bu tablete rahatlıkla tutunmuş oluyor. Retina ekranlı iPad modelinde alışmış olduğumuz Smart Cover’ın özelliklerinin benzerini de iPad mini için hazırlanan özel kapaklarda görebiliyoruz. Üçgen prizma şeklinde katlanabildiği için bu aksesuar tabletin ayakları gibi görünüyor.

Apple iPad mini Donanım Özellikleri

Tasarımındaki kusursuzluğunu donanım konusunda da beklediğimiz iPad mini bizi biraz hayal kırıklığına uğratıyor. 7.9 inç büyüklüğündeki IPS dokunmatik ekran parlaklık, görüş açısı ve kontrast hususlarında beklentileri karşılıyor. Fakat konu çözünürlükten açılınca iPad Retina modelinin ortaya koydugu yüksek çıta karşımıza çıkıyor. Apple iPad mini modelinin de bu çıtaya ulaşması bir hayli zor gibi görünüyor. 1024 x 768 piksel çözünürlük sunan iPad mini, kendisiyle aynı çözünürlüğü sunan iPad 2 modelinin ekranına göre daha yüksek bir piksel yoğunluğu sunuyor. Yine de iPad mini ekranını incelediğimiz de sanki iPad 2 ekranını inceliyormuşuz hissi uyanıyor. Daha önce de söylediğimiz gibi eğer Retina ekranı denediyseniz iPad mini modeli sizi çok rahatsız edebilir.

ipadmini

Apple, iPad mini ekranı için tabi ki daha yüksek çözünürlüğü seçebilirdi. Fakat bu durum yazılımcıların iPad için geliştirdikleri uygulamaların üçüncü bir çözünürlük değerine ölçeklemesi anlamına gelecekti. Bu yüzden Apple kendisini sağlama alabilmek için daha yüksek bir çözünürlük ile piyasaya çıkmadı. Böylece iPad mini için binlerce uygulama hazır olmuş oldu.

Apple iPad mini 32GB modelinin donanımına yakından baktığımız zaman beklentilerin karşılanmadığı bazı hususlar gözümüze çarpıyor. Cihaz 2012 yılının sonlarına doğru tüketici ile buluşturulmuş osla bile, Apple bu cihazda 2011 yılında gelen iPad 2 özelliklerini yerleştirmeyi uygun bulmuş. Cihaz 1 GHz gücündeki çift Cortex A9 çekirdekli Apple A5 işlemci ve yine iPad 2 modelinde karşılaştığımız PowerVR SGX54MP2 grafik işlemci cihaz içerisinde yerini almış. RAM konusunda pek konuşmayan Apple bu cihaz içerisinde 512 MB RAM olduğu söyleniyor. Donanım özelliklerine baktığımız zaman karşımızda iPad 2′nin daha küçük boyutlardaki alternatifi duruyor. Apple iPad mini 16, 32 ve 64 GB gibi farklı depolama seçenekleri olan modellerle piyasaya sürüldü. Tüm Apple cihazlarında olduğu gibi bu cihazda da arttırılabilir hafıza bulunmuyor. O yüzden size yetecek olan modeli seçmenizde yarar var.

Apple önce iPad mini’nin Wi-Fi destekli modelini kullanıcı ile buluşturdu. Şimdilerde Türkiye’de her iki modeli de satılmaktadır. Bizim sizler için tanıttığımız model ise Apple iPad Mini 32GB WiFi + 4G Beyaz 7.9″ MD544TU/A modeli.

Apple iPad mini Yazılım Özellikleri

Cihaz içerisinde iOS 6.0 yüklü olarak kullanıcılara sunuluyor. Apple iPad mini 32GB aldığınız zaman güncel sürümü yüklemeniz gerekmektedir.

iPad mini içerisinde mesajlar, FaceTime, Harita, Saat, Photo Booth, Notlar, Gazete Bayisi, Game Center gibi uygulamalar önceden yüklemiş olarak bulunuyor. Cihaz ile birlikte sunulmayan iBooks, Padcast’ler gibi uygulamaları ise App Store’dan ücretsiz olarak indirebiliyorsunuz. Ücretsiz uygulamaların dışında bir çok ücretli uygulamayı da yine App Store’da bulabilmek mümkün.

ipad-mini-32gb

Daha önce de söylemiş olduğumuz gibi iPad mini 7.9 inç büyüklüğündeki 1024 x 768 piksel çözünürlüğüne sahip ekranının koruması ile 1. ve 2. nesil iPad modellerinde düzgün olarak görüntülenen uygulamaları aynı şekilde görüntüleyebilmektedir.  Bu sayede iOS uygulama geliştiricilerin işi de zorlaşmamış oluyor. Geliştirecekleri uygulamaları farklı çözünürlüklere ölçeklemelerine gerek kalmıyor. iPhone 5 modelinde 1136 x 640 piksel çözünürlüğünde olan ekran uygulama geliştiricleri oldukça zorlamıştı. Hem çözünürlük hem de Retina ekrana uygun uygulamalar geliştirmek için biraz zorlanmışlardır. Eğer bu yapılmazsa altta ve üstte bulunan siyah bantlarla uygulamaların pek güzel bir şekilde görüntülenmemesi gibi bir sorun ortaya çıkacaktı. Apple iPad mini modelinin geleneksel olan ekran çözünürlüğünde olması hem geliştiricileri hem de kullanıcıları bir çok sorundan kurtarmış oldu.

iPad mini yalnızca iPad değil iPhone uygulamalarını da destekliyor. Uygulamaların tam ekran görüntülenebilmesi için gerekli ölçeklemeyi işletim sistemi otomatik olarak yapıyor.

Apple iPad mini Performans ve Batarya

Yukarıda donanım bölümünde de değindiğimiz gibi iPad mini ile iPad 2 modelleri donanım açısından birbirine yakın özellikler sunuyor. 1 GHz gücünde çift çekirdekli Apple A5 işlemci eskimiş olsa bile standart çözünürlükteki iPad uygulamalarını düzgün şekilde çalıştırabiliyor.

Kısaca özetlememiz gerekiyorsa iPad mini, iPad 2′nin altından kalkabiliyor ve aynı zamanda her türlü yükün altından kalkabilecek nitelikte bir tablet. iOS modellerinin performansını ölçmek için sıkça başvurduğumuz Geekbench testinde 757 puan alan cihaz, geçen yıl gerçekleştirilen iPad 2 ve iPad 3 testinde elde edilen sonuçlara yakın bir sonuç elde etti. Açıkçası almış olduğu bu ortalama skor bizi şaşırtmadı.

iPad mini – Geekbench: 757 SunSpider Benchmark: 1489.7 ms +/- %0.3
iPad 2        - Geekbench: 763 SunSpider Benchmark: 1806.6 ms +/- %0.5
iPad 3        - Geekbench: 767 SunSpider Benchmark: 1801.0 ms +/- %0.2

ipad-mini-32gb-inceleme

Popüler Haberler

Bizi Takip Edin..