Ana Sayfa Etiketler Etiketler "blackberry satılacak mı"

blackberry satılacak mı

0 11280

2011 yılında aynı durumda olan Motorola’yı satın alan Google gibi bir talipte çıkıp BlackBerry’i satın alır mı? İşte şimdilerde en çok konuşulan konulardan birisi de bu…

Gelir seviyesi oldukça gerileyen BlackBerry, şimdilerde 2010 yılının neredeyse 14’te 1’i kadar seviyelerde seyrediyor.

2010 yılında yaklaşık 70 milyon müşterisi bulunan BlackBerry, şimdilerde o başarısından ve çizgisinden oldukça uzakta satış yapmaktadır. Bu yıl 10 milyon barajını bile geçemeyen BlackBerry, başarısızlık konusundan bir türlü kurtulamadı. Teknoloji devlerinin büyük kapışmasında ağır yara alan BlackBerry’nin 2012-2013 yılı brüt geliri 5.4 milyar dolar. Bu rakam 2010 yılının neredeyse 14’te 1’i seviyesindedir.

Net kârı eksilerde olarak belirtilen bu büyük şirketin gündeminde ise 2 seçenek bulunmaktadır. Birincisi Google gibi büyük bir şirkete satılmak, ikincisi ise kısır döngünün devam edilerek şirketin kötü gidişini uzaktan izlemek. Analistlerin yaptığı çalışmaya göre şimdilik bu iki seçenek te %50 oranında görünmektedir. Peki, 2011 yılında Motorola’nın kurtulmasını sağlayan Google gibi büyük bir şirkette BlackBerry’i kurtarır mı?

BlackBerry Satış Grafiği

 

Microsoft

Nokia-Lumia-520

Geçen yıl Windows 8 işletim sistemiyle kullanıcılara hizmet veren iki cihazı piyasaya süren Nokia, kafalarda “bu büyük işbirliği nasıl bir sonuca bağlanır?” sorusunun oluşmasını sağlamıştı. Bloomberg’te Lumia 820 ve Lumia 920’nin işletim sisteminin Windows 8 olması üzerine; “Microsoft, Nokia’yı satın alabilir galiba” tarzındaydı.  O sıralar birçok analist de Microsoft’un Nokia’yı satın alabileceğini konuşmaktaydı. Fakat Microsoft’un BlackBerry’i satın alma ihtimali de gün yüzüne çıkmaya başlamıştı.

Microsoft bu önemli tercihini BlackBerry’den değil Nokia’dan yana kullandı. Bu yüzden BlackBerry şirketinin “10 Milyar ABD Doları” karşılığında Microsoft tarafından satın alınması neredeyse imkansız oldu. Dengeli bir yapıya sahip olan Microsoft, mali kaynaklarından ötürü olmasa bile bu yapısı gereği BlackBerry bünyesine katmayacaktır.

Google

Büyük firmaları bünyesinde katmak konusunda tıpkı Microsoft gibi dengeli bir politika izleyen Google acaba BlackBerry’i satın almak konusunda bir adım atabilir mi?

İlgili >> Microsoft, Nokia’yı Satın Aldı

Kaos dolu bir seviyede yaşam mücadelesi veren BlackBerry, Google’ın bünyesine dahil olur ve başka bir deyişle Android OS dünyasına dahil olur mu? Tüm dünyanın hayretle karşılayacağı kesin gözüyle bakılacak olsa bile geçmişe dönüp baktığımızda bu satın alma hayal gibi görünüyor. Çünkü 2011 yılının Ağustos ayında 12.5 Milyar Dolar karşılığında Nokia’yı satın alan Microsoft, böylesine büyük bir satın alma yaparak şirketin kaynaklarının daralmasına sebebiyet verebilir. Bu yüzden böyle bir adım atması gerçekten hayal.

 

Popüler Haberler

Bizi Takip Edin..