Ana Sayfa Fotoğraf Makinesi Temel Bilgiler Fotoğraf Makinesi Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz ?

Fotoğraf Makinesi Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz ?

0 12294

Fotoğraf Makinesi alırken ;

Bugünün dijital fotoğraf makinaları skalası, düşük MP’li ,ucuz ,kısıtlı özellikleri olan makinelerden, çok daha yüksek MP’li video dan 3D çekim seçeneğine kadar bir çok model çeşitliliğine sahip.

Piyasada bulunan yüzlerce fotoğraf makinesi arasından size uygun modeli tespit etmenin ilk adımı ne tür bir fotoğrafçı olduğunuzu belirlemekten geçmektedir.

Amatör Kullanıcılar : Fotoğraf makinasını çekim yapılmak istenen objenin üstüne çevirip, sadece deklanşöre basarak fotoğraf çekmelerini sağlayacak kadar basittir. Bu tip amatör fotoğraf makinalarında genellikle tüm ayarlar fotoğraf makinesinin kendisi tarafından yapılır. Bu tarz makinaların genellikle bir çok ek özelliği de bulunmaktadır. Eğer kullanıcı bu ek özellikleri kullanırsa çok daha kaliteli ve başarılı fotoğraflar çekebilecektir.

Yarı Profesyonel Kullanıcılar: Bu gruptaki kullanıcıların en rahat kullanabileceği makineler manuel ve otomatik kontrol yapılabilen yüksek fotoğraf kalitesi ve yüksek performans sağlayan makinelerdir.

Kimisi sabit lensli, kimisi değiş tokuş lensli olabilir. Hayatını fotoğrafçılıktan kazanmayan fakat fotoğrafları üzerinde profesyonel kontrol sahibi olmak isteyen kullanıcılar için gayet uygundur. Ayrıca profesyonel fotoğraf makinelerine göre daha uygun fiyatlara sahip olduklarından ulaşılabilirlikleri daha kolaydır.

Profesyonel Kullanıcılar: Bu katagorideki kullanıcılar amatör ve yarı profesyonel makinalardan mutlu olamayacak ve DSLR makinalara yöneleceklerdir. DSLR makinalar diğer makinalara göre tüm kontrolleri manuel yapmaya olanak sunar ve birbirinden farklı lens seçeneğine sahiptir.

Dijital fotoğraf makineleri ihtiyacınız olan marka ve modele göre birbirinden çok farklı fiyatlara sahiptir. Kullanım çeşidinize göre de bir çok fotoğraf makinesi aksesuarını da zaman içerisinde temin etmeniz gerekecektir.

 

Umarım size fotoğraf makineleri ile ilgili az da olsa seçiminizi kolaylaştıracak bir fikir verebilmişizdir.

Bir sonraki yazıda  fotoğraf makinesi terimlerinin açıklamalarını bulacaksınız. Bu terimler sayesinde konuya daha hakim olabilir ve daha sağlıklı seçimler yapabilirsiniz.

Yorum Yok

Yanıtla