Ana Sayfa Fotoğraf Makinesi Dikkat Edilmesi Gerekenler Fotoğraf Makinesi Bakımı Nasıl Yapılır?

Fotoğraf Makinesi Bakımı Nasıl Yapılır?

Fotoğraf makinemizi uzun yıllar ilk günkü gibi kullanabilmek için yapmamız gereken bazı şeyler vardır. Bunlar hem çekimden sonraki bakımlar hem de kullanım sırasında dikkat edeceğimiz noktaları kapsar. 

Fotoğraf makinesi bakımı sırasında yapmamız gerekenler;

  • Yağmurlu havalarda çekim yaptıktan sonra makinemizi derhal kurulamamız gerekiyor. Makinemizin yüzeysel bazı noktalarından suyun girebileceği yerler vardır. Buraların kısa sürede temizlenmesi gerekiyor. Aksi takdirde makine içerisinde oksitlenmeye sebebiyet verir.
  • Fotoğraf makinemizin vizör camı yani bakaç dediğimiz bölüm, buranın temizliğine dikkat etmemiz gerekiyor. Çünkü burası çekimlerde etki yaratabilmektedir. ( Vizör camı için bknz: Resim 1 )

Vizör Camı

  • Lensimizin ön filtre kısmı ve filtreyi çıkarttıktan sonra mercek yüzeyindeki tozların temizlenmesi gerekir. Eğer mercek üzerinde yağ  tabakası varsa, fotoğrafta pusluluğa neden olur. Bunlar dikkat edilmesi gerekmektedir.
  • Bazı çektiğimiz fotoğraflarda siyah noktacıklar görürüz. İşte bu siyah noktacıklar sensör üzerindeki toz diye nitelendirdiğimiz bir durumdur. Bu toz aynanın arka tarafındaki perde dediğimiz mekanızmanın arka tarafında bulunan bir camdır. Buranın tozlanması da fotoğraflarda siyah noktacıklar oluşmasına sebebiyet verir. Genellikle kullanıcıların hatası ayna üzerindeki tozları temizlemeye çalışıyorlar. Fakat ayna üzerindeki hiç bir toz görüntüye yansımaz. Aynı şekilde vizörden baktığımızda prizmada focus screen dediğimiz bir ters çevirici vardır. Bu ters çevirici görüntüyü bize gösteren kısımdır. Onun üzerindeki tozlarda görüntüye etki etmez. Sadece sizin gözle gördüğünüz anda vardır. Çekilen fotoğraflar üzerine o tozlar asla yansımaz.
  • Sensördeki tozu temizleyeyim derken focus screen ile ayna üzerini temizlemeye oldukça dikkat edilmesi gerekiyor.
  • Merceğimizin arkasındaki makineye bağlantı kontaklarımıza üzerine el sürülmemesi, el sürüldüğü takdirde buranın alkolle temizlenmesi gerekiyor.  Çünkü makineyle lens arasındaki bağlantıyı sağlayan aparat burasıdır. Aynı zamanda bu olay karşı taraf içinde geçerlidir. Makinemiz üzerinde de aynı şekilde kontaklarımız var. Buraların da bir pamuk üzerine alkol dökülerek temizlenmesi gerekir.

Fotoğraf Makinesi Bakımı Neden Önemlidir?

Fotoğraf makinesine bakım yapmanızın önemi; Makine üzerindeki yağ, toz ve su gibi etkenleri temizleyerek makinedeki erezyonu engellemiş oluruz.  Yani bu şekilde makinemizin ömrünü uzatmış oluruz. Eğer uzun yıllar makinenizde hiç bir arıza oluşmadan fotoğraf çekmek istiyorsanız mutlaka fotoğraf makinesi bakımı yapmalısınız.

Bir önceki yazımızda “DSLR Fotoğraf Makinesi Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?” konusunu incelemiştik. Ve DSLR fotoğraf makinesi almak isteyen kullanıcılara yol göstermiştik. Dilerseniz sizde bu makaleyi inceleyebilirsiniz.

Yorum Yok

Yanıtla