Ana Sayfa Fotoğraf Makinesi Dikkat Edilmesi Gerekenler Objektif Nasıl Temizlenir?

Objektif Nasıl Temizlenir?

Fotoğraf makinesi temiz tutulduğu takdirde uzun yıllar rahatlıkla ve aynı performansla çalışabilen cihazlardır. Fotoğraf makinesi bakımı nasıl yapılır? Sorusunu cevapladıktan sonra sıra objektif nasıl temizlenir? Sorusunu cevaplamaya geldi. Filtrenizin kenarlarında toz noktaları oluşmaktadır. Bu tozların fırça yardımıyla güzelce temizlenmesi gerekmektedir. Filtrenizi mercek üzerinden çıkardıktan sonra temizleme işlemi sırasında bazen mercek üzerinde bir yağ tabakası meydana gelmektedir.

Öncelikle mercek kenarındaki tozların fırça ile iyice temizlenmesi gerekmektedir. Ardından toz kalmaması için hava ile son bir temizleme işlemi yapılır.

Sonrasında mercek üzerinde oluşan yağ tabakasını temizlemeniz gerekmektedir. Bunun için farklı malzemelere ihtiyaç duyacaksınız. Örneğin yağ tabakası temizlerken fiber bez kullanabilirsiniz. Buna alternatif olarak güderi veya pamuk çubuğu da kullanabileceğiniz malzemeler arasındadır.

Mercek üzerinde kesinlikle alkol, kolonya veya farklı sıvı malzemeler kullanılmamaktadır. Bunun için optik temizleme solüsyonları edilmelidir. Optik temizleme solüsyonunu hızlı bir biçimde sıkmamalısınız. Hafif aralıklarla ve ortaya gelecek şekilde sıkılmalıdır. Sıkıldıktan sonra solüsyonun dağılmamasına dikkat edilmelidir. Mercek çevresine solüsyonu bir bez yardımı ile dağıtmanız gerekmektedir. Son olarak fiber bez yardımıyla mercek üzerinde hiç solüsyon kalmamasına dikkat ederek temizleme işlemi yapılmalıdır.

Merceğin Optik Temizleme Solüsyonları ile Temizlenmesi

Merceğin Optik Temizleme Solüsyonları ile Temizlenmesi

Ardından mercek çevresini tekrar fırçayla temizlememiz gerekmektedir. Mercek kenarlarında olası birikecek tozlara karşı pamuk çubuğu ile dikkatli bir şekilde temizleme işlemini sürdürmeliyiz. Ayrıca merceğin çevresindeki bloğu da pamuk çubuğu aracılığıyla temizlenmelidir. Son olarak mercekte toz kalmaması için hava ile temizleme işlemi yapıyoruz.

Merceğin arka kısmının temizlenmesi ise tam orta noktaya dokunarak dairesel bir biçimde silerek en son çıkış noktasına geldiğimizde tüm yağlardan merceğimizin arka kısmını da arındırmış oluyoruz.

Merceğin Arka Kısmının Temizlenmesi

Merceğin Arka Kısmının Temizlenmesi

Bir önceki yazımızda “Nikon Fotoğraf Makinesi Özellikleri” hakkında bilgiler vermiştik. Dilerseniz inceleyebilir ve yorumlayabilirsiniz.

Yorum Yok

Yanıtla