Ana Sayfa Cep Telefonu Android Telefon Satın Alma Rehberi

Telefon Satın Alma Rehberi

Telefondan Daha Fazlası

Cep telefonları yerini akıllı cihazlara bıraktığından beri artık sadece arama ve mesajlar için kullanılmıyor. Akıllı telefonlar, fotoğraf makinesi, video kamera, bilgisayar ve pek çok cihazı aynı anda kullanmamıza olanak tanıyor. Durum böyle olduğu için her özellikten ayrı ayrı iyi performans alabilecek bir cihaza sahip olabilmemiz gerekiyor. Bunun için akıllı telefon satın alma rehberine ihtiyacımız doğuyor. Bilinçli bir satın alma geçirebilmek için adımlarımızı dikkatli ve doğru atmalıyız. Akıllı telefonlarda giriş, orta ve üst segment modeller bulunmaktadır.

Giriş seviyesi cihazlar genellikle tek çekirdekli, 1 GHz hızında işlemciye sahip ve 512 MB RAM ile gelmektedir. Orta ve üst segment modelelrde ise bu özellikler artarak devam ediyor. Çekirdek sayısı çoğalıyor, RAM yükseliyor, grafik performansı artış gösteriyor ve grafik işlemcisi büyük önem kazanıyor.

akıllı telefon tavsiyesi

Her kullanıcı en iyi performansı kendi cihazından alabilmek ister elbette. Fakat performansın gösterdiği artışa doğru orantılı olarak cihazların fiyatı da artmaktadır. Bu yüzden öncelikle kendi bütçenizi ve hangi segmentte bir cihaz aradığınızı belirlemeniz gerekiyor. Giriş seviyesi cihazlar diğer seviyelere göre daha uygun fiyatlarla satışa sunulmaktadır. Uygun fiyatlı daha yüksek seviye cihazlar ile karşılaşırsanız kaçırmamanız tavsiyemizdir. Çünkü cihazınıza yüklediğiniz uygulamalarla akıllı telefonunuz zaman içerisinde şişip, bilgisayarlarda karşımıza çıkan performans düşüşüne neden olacaktır. Bu yüzden yüksek bellek değerine sahip cihazları tercih edin veya telefonunuzun bakımını rutin olarak yapın. İşletim sistemleri marketlerinde temin edebileceğiniz bir çok bellek temizleme ve performans arttırma uygulaması bulunmaktadır.

Eğer daha çok uygulama, daha çok hız ve geniş ekranlı akıllı telefon modellerinden birini satın alıp, video keyfini arttırmak istiyorsanız en az 2 GB RAM’e sahip olan cihazları incelemelisiniz. İşlemci seçiminde de Dual Core, Quad Core yani çift çekirdekli ve dört çekirdekli modellere bakabilirsiniz. Çift çekirdekliler size ideal performans sunarken, dört çekirdekliler üst segment kullanıcıları tatmin edecektir. Satın almak istediğiniz akıllı telefonunuz performansını ölçmek için uygulama mağazalarında Benchmark tarzında performans ölçme uygulamalarını bulabilirsiniz. Bu tarz uygulamaları cihaza yükleyip çalıştırarak işlemci, RAM, grafik performansı gibi konularda detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Hızlı Menü


>> Hangi Telefonu Almalıyım?
>> Hangi İşletim Sistemi?
>> Android
>> iOS
>> Windows Phone
>> Telefondan Daha Fazlası
>> Depolama Kapasitesi
>> Pil Ömrü
>> Kamera Performansı
>> Akıllı Telefon Fiyatları <<

BENZER MAKALELER

0 4386

Yorum Yok

Yanıtla