Ana Sayfa Televizyon Bilinmesi Gerekenler HD Nedir? Full HD Nedir?

HD Nedir? Full HD Nedir?

0 1070

Özellikle son yıllarda çok sık duyduğumuz televizyonlardaki HD ve Full HD ne demektir? Bu yazımızı bu soruyu kendisine soranlara ve yanıt arayanlara ayırıyoruz. HD ingilizce High Definition kelimelerinin baş harflerinden oluşmaktadır. Türkçe karşılığı ise yüksek çözünürlük anlamı taşır. Yani televizyonlardaki yüksek çözünürlüklü görüntülere HD denmektedir.

Full HD Yayın

HD olarak yayınlanan belgesel, filmler veya futbol müsabakaları normal yayınlardan daha yüksek çözünürlükte olduğu için her televizyon bunu desteklemez. Bu yüzden HD yayını nasıl izlerim? Sorusu akıllardan geçmeye başlar.

HD Yayını Nasıl İzlerim?

HD yayını izleyebilmeniz için televizyonunuz bu yayınları destekleyecek özelliklere sahip olması gerekmektedir. İşte o özellikler;

  • Yüksek çözünürlüğe sahip digital video datası
  • HDTV video standardına uygun olması
  • Yayıncı kuruluşun tercihine göre interlaced veya progressive scan
  • Yayın interlaced ise çözünürlük 1920i x 1080i, Progressive scan ise 1280pX720p olmak zorundadır.
  • Geniş ekran formatı (16:9) olmalıdır.
  • Dolby dijital ses

Full HD yayın ise 1080p değerinde yüksek çözünürlük sunmaktadır. Pixel çözünürlüklerinin neredeyse 2 katı olan bu yüksek çözünürlük oranı ile HDTV özelliği birleştirilince ortaya oldukça kaliteli ve canlı görüntü elde edebilirsiniz. Bir önceki yazımızda “Samsung 55D8000 Smart Tv İncelemesi” yapmıştık. Dilerseniz bu üstün özellikli televizyonu sizde inceleyebilirsiniz.

 

BENZER MAKALELER

0 916

0 1205

Yorum Yok

Yanıtla