Ana Sayfa Tablet iPad iPad Air 2 incelemesi

iPad Air 2 incelemesi

iPad Air 2 incelemesi ile Apple’ın büyük ekranlı iPad modellerine geçişini göreceğiz. Yeni modellerde boyut, ekran ve çözünürlük alanlarında ciddi ve olumlu yönde değişiklikler oldu. Ülkemizde Ekim sonunda satışa çıkan iPad Air 2, 16, 64 ve 128 GB’lık modelleriyle kullanıcılara sunuldu. Şimdilerde hızla satışı devam eden tabletin, detaylarını iPad Air 2 incelemesi haberimizde bulabileceksiniz.

iPad Air 2 Tasarım

iPad Air 2 Özellikleri

Tasarım Özellikleri

Apple, tüketici ile buluşturduğu yeni nesil iPad modellerinde birçok özelliği aynı tutmayı uygun görmüş. Kalınlık ve ağırlık konusunda ise tasarrufa gitmiş. iPad Air 2 modeli iPad Air’a bakıldığında 1.2 mm incelmiş ve 6.3 mm inceliğe kavuşmuş. Bu oran daha önce görmediğimiz kadar ince bir tablete kavuştuğumuzu gösteriyor. 472 gram olan ağırlık ise Wi-Fi modelinde 437 gram, 3G/4G modelinde 444 grama kadar düşürülmüş. 9.7″ gibi müthiş bir ekran boyutuyla gelen cihazın böylesine ince ve hafif olması Apple’ın ne kadar doğru dokunuşlar yaptığını gösteriyor.

ipad air 2

 

İncelik ve hafiflik konusunda ciddi adımlar atan Apple, daha önce iPhone ve iPad modellerined karşılaştığımız sessize alma kilidini yeni iPad’lerde ortadan kaldırmış. Oldukça işlevsel olmasıyla tanınan bu kilit, iPad Air 2 modellerinde bulunmuyor. Cihazın ince ve hafif olması için Apple bazı fedakarlıklar yapmış görünüyor.

Daha önce Gümüş ve Uzay Grisi renkleriyle kullanıcılara sunulan iPad modellerine bu kez farklı bir renk daha katıldı. Kullanıcıların ilk kez iPhone 5S modelinde gördüğü Altın rengi, iPad Air 2 modelinde de tüketici ile buluşturuldu. iPhone 6′da ilk defa gördüğümüz yeni depolama alnı seçeneklerini iPad Air 2 modelinde de görüyoruz. Bu doğrultuda 32 GB tarihe karşırken, 16, 64 ve 128 GB seçenekleri içinden seçimimizi yapabiliyoruz.

Ekran Özellikleri

ipad air 2 ekran

iPad Air 2 incelemesi yaparken dikkatimizi en çok çeken ve Apple’ın en iyi iyileştirmeyi ekranda yaptığını söyleyebiliriz. Cihaz 9.7 inç büyüklüğünde Retina ekran ile geliyor. Eski iPad modelindeki gibi 2048 x 1536 px çözünürlüğe sahip ve 264 ppi piksel yoğunluğu ile dikkat çekiyor. Yeni tablet modelinin ekranında yapılan o dikkat çekici değişiklik ise LCD’ye tam entegre edilen cam ekran olmasıdır. Bu sayede iPad Air 2 kullanıcılarına daha sağlam bir his ve daha kaliteli bir görüntü veriyor.

Cihazın ekranında yapılan diğer yenilik ise güneş ışığındaki oluşan yansımaların önüne geçmek. iPad Air 2 modeli yansıma önleyici kaplaması sayesinde güneş ışığında oluşan yansımaları engelliyor. Artık daha aydınlık koşullarda, daha rahat bir kullanım iPad Air 2 kullanıcılarını bekliyor.

Touch ID

ipad air 2 touch id

Apple kullanıcılarının ilk defa iPhone 5S modelinde karşılaştığı Touch ID parmak izi sensörü, iPad Air 2 modelinde de karşımıza çıkıyor. Tıpkı iPhone modellerinde olduğu gibi Air 2′de de Touch ID oldukça kullanışlı bir grafik çiziyor. Parmağınızı dokundurup cihaza deyim yerindeyse hayat veriyorsunuz.

Daima cebimizide taşıdığımız akıllı telefonlar kadar olmasa da iPad Air 2′nin parmak izi okuyucusu kullanım kolaylığı açısından oldukça önemli bir geliştirme olmuş. Bu özellik iTunes Store‘da vakit geçiren kullanıcıların daha hızlı alışveriş yapabilmeleri konusunda büyük yardım sağlıyor.

Kamera Özellikleri

ipad air 2 kamera

Uzun zamandır iPad modellerinde iyileştirme yapılmıyordu. iPad Air 2 modeliyle bu da aşılmış oldu. iPad Air modelinde 5 MP olan arka kamera 8 MP çözünürlüğe ulaştı. Bu sayede kullanıcılar tam 43 MP’e kadar panoroma fotoğraf çekimi yapabilecek. Ayrıca iOS 8 güncellemesi ile birlikte ağır ve hızlı çekim modları da iSight kamera video özelliklerine eklendi.

iPad Air 2 incelemesi sırasında cihazın 1.2 MP çözünürlüğe sahip FaceTime kamerasının da yeni bir sensör ile geldiğini gördük. Bu yeni düşük ışık koşullarında bile parlak fotoğraflar çekebilmenizi sağlıyor. Ayrıca 720p video kaydı yapabilen FaceTime kamera, özçekim ve görüntülü konuşmalarınız için beklentileri karşılıyor.

Pil Ömrü

ipad air 2 batarya

Cihazın batarya kapasitesi rakamsal olarak düşürülmüş durumda. Yani eski cihaz 32.4 Wh iken iPad Air 2 modeli 27.3 Wh olmuş durumda. Fakat Apple, iPad Air 2 modelinin kullanıcılarına 10 saat web’de gezinme, video izleme ve müzük dinleme imkanı sunduğunu söylüyor.

iOS 8.1 işletim sistemi ile çalışan iPad Air ve iPad Air 2 ile yapılan GFXBench batarya testi sırasında 30 defa aynı oyunu üst üste her iki tablette de oynadık. iPad Air 2 modeli tam 3 saat 53 dakika dayandı. Daha büyük bataryası olan iPad Air modeli ise 4 saat 6 dakikalık pil ömrü sundu. Aradaki küçük farkın çokta abartılacak kadar önemli olduğunu düşünmüyoruz. Cihazın kasası inceltilmiş ve hafifletilmiş. Apple bunları yaparken donanım özelliklerinde de iyileştirmeler yapmış ve pil ömrünü dengede tutmayı başarmış.

Ek olarak üstteki oyun testinde iPad Air 22.9 FPS gibi bir değere ulaşırken, Air 2 bu puanın iki katından fazla bir değer ile 48.3 FPS değerini gösterdi. Yani Apple’ın 2.5 kat daha iyi grafik iddiası da bir nevi doğrulanmış oldu.

Yorum Yok

Yanıtla