Ana Sayfa Tablet iPad iPad mini 3 incelemesi

iPad mini 3 incelemesi

0 1392

iPad mini 3 modeli 2014 Ekim ayında kullanıcılara sunuldu. Dünya çapında en çok kullanıcıya ulaşan tablet serisinin en küçük üyesi olan iPad mini’nin 3.nesil yeni cihazı, 16 GB Wi-Fi ve 16 GB Wi-Fi + 3G modelleriyle alıcılarını bekliyor olacak.

iPad mini 3 incelemesi ile cihazın tüm detaylarını öğreneceğiniz haberimize önceki iPad mini modeliyle arasındaki farkları dile getirerek başlayalım. Öncelikle yeni cihazda 3 değişiklik yapılmış.

 • Altın Renk Seçeneği Eklendi.
 • 32 GB Depolama Alanı Kaldırıldı.
 • Touch ID Parmak İzi Sensörü Eklendi.

Apple’ın yeni iPad mini modelinin üretilmesindeki en büyük nedenin Touch ID olduğunu savunuyoruz. Çünkü hem iPad Air hem de iPad mini kullanıcılarının ortak isteği Touch ID özelliğiydi. Çünkü toplu tablet alımı yapacak olan şirketler için en çok talep edilen özellik buydu.

En önemli değişikliğin Touch ID olduğunu söyledik. Bu değişiklikten daha az önemli olanı ise 32 GB depolama alanının kaldırılması oldu. Daha önce iPhone 6 ve iPad Air 2 modellerinde karşımıza çıkan değişikliği şimdi de iPad mini 3 modelinde görüyoruz. Apple bu değişiklik ile 32 GB fiyatını 64 GB’lık modele uyguladı. Böylece kullanıcıları daha yüksek kapasiteli cihaz almaya yönlendirdi.

iPad Air 2 incelemesi

ipad mini 3

 

iPad mini 3 Özellikleri

Tasarım Özellikleri

Apple tasarım konusunda iPad mini, iPad mini 2 ve şimdi de iPad mini 3 modelinde herhangi bir değişikliğe gitmedi. Zaten iPad mini modellerinin boyutu her zaman kullanıcılarını memnun etti. Bu cihaz ile webde gezinmek, kitap kumak, oyun oynamak ve film izlemek oldukça keyifli. Cihazın tasarımı tüm bu işlevlere uyması için tasarlanmış. Apple’ın yeni tableti 7.5 mm inceliğinde ve 3321 gram ağırlığında. Cihazın hafif yapısı, kimi zaman tek elle kullanımının da önünü açıyor.

ipad mini 3

iPad mini 3 modeliyle gelen yeni özelliklerden birisi de Air 2 modeline göre daha keskin ve yüksek ppi değerine ekrana sahip olması. Tıpkı iPad Air 2′de olduğu gibi mini 3 modelinde de ekran 2048 x 1536 piksel çözünürlüğünde. Fakat cihaz daha küçük bir ekrana sahip olduüu için 326 ppi piksel yoğunluğuna ulaşıyor. iPad Air 2 modeli ise 264 ppi piksel yoğunluğundan öteye gidemiyor.

Daha önce ki iPad Air 2 incelemesinde sessiz kilidin kaldırıldığını söylemiştik. Bu özellik ekran kilidiyle birleşerek iPad mini 3 modelinde karşımıza çıktı. Cihazın tasarımına eklenecek son bir şey ise aşırı derecede yakın olan stereo hoparlörler. Bu hoparlörler ses kalitesini ne yazık ki bozmuş gibi görünüyor. Apple, tasarımından ödün vermemek için cihazın ses kalitesini bir nebze feda etmiş.

Donanım ve Performans Özellikleri

Apple, iPad mini 3 modelinin işlemcisininde iyileştirme yapmamış. Bunu yapmamasındaki en büyük neden ise iPad Air 2 modeliyle arasında belirgin bir performans farkı olmasını istemesi. Geride bıraktığım yıl iPad Air ve mini 2 modellerinin her ikisi de A7 işlemciyle gelmişti. iPad Air modelini tercih edenlerin tek nedeni ise ekranın daha büyük olmasıydı.

iPad Air 2′de karşımıza çıkan A8X işlemcisi çok daha fazla güçlü olsa bile, mini 3 kullanıcılarının “Daha hızlı olsaydı keşke” diyebileceği bir durum kesinlikle yok. 2013 yılında tanıdığımız A7 işlemci hala ilk günkü gibi güçlü ve 64 bit mimarisi sayesinde yeni uygulamaları bile hiç bir sorun teşkil etmeden çalıştırıyor.

ipad mini 3

Son dönemde piyasa sürülen cihazlarda gördüğümüz son teknoloji 802.11ac Wi-Fi özelliğini iPad mini 3 modelinde göremiyoruz. Yine de cihazın çift antene sahip olması, tek antene sahip 802.11n tabletlerinden 2 kat daha hızlı bir bağlantı sunuyor.

iOS 8.1 yüklü olarak gelen iPad mini 3 modelinin performans testleri ise şu şekilde sonuçlandı;

 • Geekbnech 3: 1374 (Tek Çekirdekte)
 • Geekbnech 3: 2484 (Çift Çekirdekte)
 • SunSpider 1.0.2: 448 ms

Mini 3 aldığu bu sonuçlarla iPad mini 2 modelinin aldığı sonuçlara oldukça yakın. iOS 7 ile gelen iPad mini 2 modelinin geçen yıl yapılan testlerde 397 ms aldığını unutmayalım. Böyle ufak farkların günlük kullanımda gözle görülür bir performans farkı yaratmayacağını da söylemek istiyorum.

Kamera Özellikleri

iPad mini 3 kameraları mini 2 modelinin aynısı olarak karşımıza çıkıyor. Bu yüzden fotoğraf ve video kaydı kalitesinde herhangi bir değişiklik görülmüyor. iOS 8 ile gelmesinin kazandırdığı hızlı çekim ve panorama modları iPad mini 3′ün yeni kamera özelliklerinden olsa da, ağır çekim video modu sadece iPad Air 2′de bulunuyor. Konu kamera olunca başarısına laf söylenemeyen Apple, iPad mini 3 modelinde 5 MP çözünürlüğe sahip iSight kamera ile kullanıcılarını tatmin edecek.

ipad mini 3

iPad mini 3 fotoğraf çekim kalitesi Air 2 ve iPhone 6 modeli kadar olmasa da sizi tatmin edecek seviyede. Cihazın pozlamaları başarılı, renkler oldukça net ve detayları keskin. Arka bölümdeki mikrofon, videolarda iyi iş çıkartıyor. iOS cihazların tamamında gördüğümüz keskin görüntüleri iPad mini 3 modelinde de görüyoruz.

iPad mini 3 Fiyatı

 • iPad mini 3 Wi-Fi 16 GB: 1.169 TL
 • iPad mini 3 Wi-Fi 64 GB: 1.449 TL
 • iPad mini 3 Wi-Fi 128 GB: 1.729 TL
 • iPad mini 3 Wi-Fi + Cellular 16 GB: 1.539 TL
 • iPad mini 3 Wi-Fi + Cellular 64 GB: 1.819 TL
 • iPad mini 3 Wi-Fi + Cellular 128 GB: 2.099 TL
İnceleme genel bakış
Kolay Kullanım
Ekran Kalitesi
Performans
Tasarım
Teknik Özellikler
Ürün İncelemeleri, Güncel Haberler, Kullanım Kılavuzları ve Tanıtımlar...

Yorum Yok

Yanıtla