0
Gönderen Eyl 11, 2013 : TeknoDiyalog » Cep Telefonu
 
 

iPhone 5S ve iPhone 5C Tanıtıldı

iPhone sahibi olmak isteyen tüketicilerinin merakla beklediği iPhone 5S ve iPhone 5C modelleri Apple tarafından 10 Eylül 2013 tarihinde tanıtıldı. Ucuz fiyatıyla düşük bütçeli kullanıcıları hedefleyen Apple, yeni iPhone modellerinde kullandığı farklı renk seçenekleriyle de dikkat çekmektedir.

San Francisco’da saat 20:00 sularında başlayan etkinlikle tanıtılan iPhone 5C ve 5S modelleri kendine ait özellikleriyle ön plana çıktı. 5C modelinin oldukça ucuz fiyatı, 5S modelinin ise grafik işleme ve işlemci gücü gibi teknik detaylarının arttırılmış olması etkinliğe katılanların dikkatini çekti.

20 Eylül Tarihinde Mağazalarda Olacak

Apple görücüye çıkartmış olduğu iPhone 5S ve 5C modellerine 13 Eylül tarihi itibariyle sipariş verilebilecek. 20 Eylül’de satışa başlanacak olan ülkeler ise şu şekilde; ABD, Kanada, Fransa, Avustralya, Almanya, Japonya, İngiltere, Çin ve Singapur.

Ülkemizde bu iki yeni iPhone modelini merakla bekleyen kullanıcılar ise Türkiye satışının başlamasını 2 ay kadar beklemek zorunda kalacaklar. Çünkü Türkiye’de iPhone 5C ve 5S satışları Aralık 2013 tarihinde gerçekleştirilecek. Tabi ki beklemek istemeyen kullanıcılar paralel ithalat sayesinde yurt dışından bu ürünleri alabilirler.

 

iPhone 5C Özellikleri

Ürünlerin sergilendiği etkinlikte Apple ilk sırayı iPhone 5C modeline verdi. 5 ayrı renk seçeneğiyle kullanıcılara tanıtılan 5C modeli, mavi, yeşil, beyaz, kırmızı ve sarı renkleriyle kullanıcıların beğenisine sunuldu. 5C’nin sızdırılan haberlerinde plastik kasaya sahip olduğundan bahsedilmişti. Fakat Poliykarbonat kasa ile kullanıcılara tanıtılmış olması ve çelik iskelet ile donanmış olması plastik algısını tamamen ortadan kaldırmaktadır. Apple bu modelde 2 renk standardının da dışına çıkarak özel silikondan oluşan iPhone 5C kılıfları ile tüketiciyle buluşturuyor.

İşlemci olarak A6 ile gelen iPhone 5C, 4” ekran büyüklüğüne sahiptir. 8 Megapixel çözünürlüğünde 3x video zoom yapabilen kamera ile güçlendirilen iPhone 5S bir önceki modeli olan iPhone 5’e göre daha büyük yani daha fazla miliamper kapasitesi olan bir pil ile çalışmaktadır.

iPhone 5C Fiyatı

iPhone 5C kılıfları

iPhone 5C fiyatı beklentileri karşılar nitelikte ucuz bir seviyede tanıtıldı. iPhone 5C 16 GB Amerika Birleşik Devletleri’nde 99 Dolar, 32 GB’lık modeli ise 199 Dolar’a kullanıcılarını bekliyor olacak. Fakat burada belirtmemiz gereken önemli bir nokta var. O da bu fiyatlar 2 yıllık kontratlı olarak geçerli kılınmaktadır. iPhone 5C alırken yanında olacak olan silikon kılıfların fiyatı ise 29 Dolar olarak belirlenmiştir.

Kontratsız iPhone 5C fiyatları ise aşağıdaki gibidir;

  • Kontratsız iPhone 5C 16 GB fiyatı 549 Dolar
  • Kontratsız iPhone 5C 32 GB fiyatı 649 Dolar

iPhone 5S Fiyatı ve Teknik Özellikleri

Apple’ın krallık koltuğuna oturacak olan iPhone 5S 3 farklı renkte kullanıcılara sunulacak. Bunlar; metalik gri, gümüş ve altın sarısı olacak. 64 bit A7 işlemci sayesinde dünyada bir ilke imza atan iPhone 5S, ilk 64 bit mimarisini bünyesinde barındıran işlemci ile üst düzey performans ile çalışacak. iPhone 5 ve 5C modellerinde göze çarpan A6 işlemcisine göre 2 kat daha hızlı olan A7 işlemcisi oyunlardaki performansı da 2 kat arttırmaktadır. Bu güçlü cihazın pil kapasitesi ise 10 saat olarak duyuruldu.

iPhone 5S ve Geliştirilmiş Flaş

iPhone 5S’de karşımıza çıkan kamera ve flaş sistemi daha önce gördüklerimize pek benzemiyor. Kamerayı açar açmaz sistem henüz fotoğraf çekmeden ortama göre ışık ve beyaz dengesini kendisi ayarlıyor ve flaş şiddetini belirleyip daha güzel fotoğraflar çekmenizi sağlıyor.

Ayrıca fotoğrafınızı çektikten sonra iPhone 5S arka planda kendisi birkaç fotoğraf daha çekiyor ve ekrana en keskin hatlara sahip fotoğrafı yansıtıyor. iPhone 5S kamera uygulamasının ilginç özellikleri arasında titreşimsiz fotoğraf çekme ve aksiyon fotoğraflarını da otomatik algılayıp yüksek enstantane de çekme gibi özellikler sunuyor.

iPhone 5S Parmak İzini Tanıyacak

Apple’ın yeni iPhone modelinde dikkat çeken bir diğer özelliği ise Touch ID adı verilen parmak izi tanıma teknolojisidir. Bu teknoloji klasik home tuşuna entegre edilmiş bir vaziyette çalışmaktadır. 360 derece tarama yapabilen sistem sayesinde yalnızca telefonun kilitlenip açılması veya korunması değil, iTunes’den alışveriş yaparken de sizi tanıyabilmek için kullanılacak. Bu sayede Apple iPhone 5S modelini en güvenilir cep telefonu olarak tüketicilere sunmuş olacak.

iPhone 5S Fiyatı Ne Kadar?

  • iPhone 5S 16 GB’lık model fiyatı 199 Dolar
  • iPhone 5S 32 GB’lık model fiyatı 299 Dolar
  • iPhone 5S 64 GB’lık model fiyatı 399 Dolar olacak

Elbette bu fiyatlar 2 yıllık kontrat için ABD ve Kanada sınırları içinde geçerli.

Kontratsız iPhon 5S fiyatları ise şöyle olacak:

  • Kontratsız Iphone 5S 16 GB fiyatı 649 Dolar
  • Kontratsız Iphone 5S 32 GB fiyatı 749 Dolar
  • Kontratsız Iphone 5S 64 GB fiyatı 849 Dolar

 

 

Bir önceki yazımız olan General Mobile Discovery başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.