Ana Sayfa Cep Telefonu iPhone 5S Detaylı İnceleme

iPhone 5S Detaylı İnceleme

Apple’ın düzenlediği etkinlikte teknoloji dünyası ile tanıştırılan iPhone 5S, tasarımı, özellikleri ve fiyatıyla büyük bir merak konusuydu. Şimdi tüm bilgileri blog.teknodiyalog.com takipçileri için bir araya getirdik!

Yeni iPhone modelinin tanıtılacağının duyurulduğu günden tanıtıldığı güne kadar birçok donanım özelliği, kasa görüntüleri ve tasarıma ait görseller sızdırıldı. Sızdırılan görüntü ve özelliklerle hemen hemen aynı özellikler taşıyan iPhone 5S, daha önceki modellerinden daha farklı özellikler ile karşımıza çıkıyor.

iPhone 5S Detaylı Özellikleri

İlk 64 Bit Çip ve A7 İşlemcili Cihaz!

Eski modellere göz attığımızda “S” serilerinin tamamında tıpkı iPhone 5S’te olduğu gibi işlemci ve kamera özelliklerinde yenilikler ve gelişmeler olduğunu görüyoruz.  İlk iPhone işlemcisiyle iPhone 5S işlemcisi karşılaştırıldığında ortaya oldukça büyük bir fark çıkıyor. Çünkü iPhone 5S ilk iPhone işlemcisinden tam 40 kat daha hızlı ve dünyada bir ilki gerçekleştiriyor. Bu ilk de 64 bit çip ve A7 işlemciyle sisteminin güçlendirilmiş olmasıdır.

Hareket işlemcisini de bünyesine katarak iyice güçlenen 5S, M7 ismiyle özellikleri arasında barındırdığı hareket işlemcisi sayesinde artık sağlık uygulamalarını daha öne taşıyabilecek. Hareket işlemcisi ile kullanıcının tüm hareketleri izlenecek ve yaptığı tüm hareketler belirli sağlık uygulamalarına gönderilecek. Bunun ilk örneğini Nike+ Move adlı uygulamada hep birlikte göreceğiz.

iPhone 5S A7 ve M7 işlemci

Yeni model ile kullanıcılara sunulan OpenGL ES 3.0 desteği, oyun sever kullanıcıların çok hoşuna gidecek. Çünkü bu destek ile cihaz daha yüksek bir performans ile çalışıyor. Benchmark oyunu olarak bilinin Infinity Blade’in 3. Oyununu bu destek sayesinde çok rahat bir şekilde oynayabilirsiniz.

Yeni iSight Kamera

Fotoğraf tutkunlarını da unutmayan Apple, iPhone 5S modelinde diyafram açığını f2.2’ye düşürmüş. Yeni iSight kamera 8 MP ile kullanıcılarına harika bir deneyim sunma imkanı tanımaktadır.

iSight Kamera

Apple’ın yeni amiral gemisinin kamerasında yapılan yenilikler tabi ki bununla sınırlı değil. Cihazın 2 adet led flaş ile güçlendirildiği de gözlerden kaçmayacak bir özellik. Ayrıca bu flaşlar ortamın renklerine ve ışığa göre otomatik olarak algılama yaptığını da sözlerimize eklememiz gerekiyor.

Hızlı Video Çekimi

iPhone 5S kullanıcılarına sunduğu özellikler ile parmak ısırtıyor desek yeridir. Çünkü Slo-Mo özelliği eklenen yeni iPhone modeli, 720p çözünürlüğünde, 120 FPS hızında videolar çekme imkanı sunmaktadır. Ayrıca iPhone 5S kamerası 1080p çözünürlüğünde de video çekebilmektedir. Kamera özelliklerindeki gelişmelerin göze çarptığı bu modelde 1 saniyede tam 10 kare fotoğraf çekebilirsiniz.

Slo-Mo

Parmak İzi Koruyucusu

Cihaz tanıtılmadan önce sızdırılan özellikler arasında iPhone 5S parmak izi okuyucusu da bulunuyordu. Parmak izi sensörü yani Touch ID Apple’ın ürünü tanıtmasıyla resmiyete kavuştu. Bu sayede cihazın kullanımı artık size özgü ve daha güvenli olacak.

Parmak izi Koruyucusu

Mobil cihazların güvenliğinde bir çığır açan Apple, iPhone 5S ile bu alanda bir ilki gerçekleştiriyor. Kullanıcıların cihaza şifre koymalarına, App ve iTunes Store’a şifreyle girmek yerine parmak izleri ile giriş yapabilme imkanı sundu. Tabi ki yalnızca bununla da sınırlı değil. Dileyen kullanıcılar uygulamalara da parmak izi ile şifre koyabiliyor.

iPhone 5S ile Yeni Bir Renk

Geçmişten günümüze bizlerle buluşturulan iPhone modellerinde hep renkler siyah ve beyazdan ibaretti. Fakat iPhone 5S’de kullanıcılara gümüş, uzay grisi ve altın renkleri sunuldu. Tasarımına ayrı bir şıklık katan bu renkler dışında cihazın görünümünde herhangi bir değişiklik yapılmadı. Fakat bu renkler ile iPhone 5S’i iPhone 5’den kolaylıkla ayırt edebilirsiniz.

iPhone 5S Renkleri

Bu renklerin dışında bir renk arzu eden kullanıcılar için ise App Store’da 39 dolar gibi bir fiyata satılan renkli kapaklar bulunmaktadır. Bu kapaklardan birini veya bir kaçını alarak kendi duygunuzu telefonun rengine yansıtabilirsiniz. iPhone 5S ile iPhone 5 boyutları tamamen aynı. Cihazların boyutları 123.8 x 58.6 x 7.6 mm olarak açıklandı. Ağırlıkları ise 112 gr.

Güçlendirilen Batarya

Apple kullanıcılarına bir sürpriz de bataryada yaptı. iPhone 5S bataryası güçlendirildi ve kullanım süresinde iyileştirme yapıldı. 1440 mAh olan batarya ile kullanıcılar; 10 saat 3G görüşmesi, 8 saat 3G tarayıcı, 10 saat LTE tarayıcı, 10 saat Wi-Fi tarayıcı, 10 saat video izleme ve 40 saat ise müzik dinleme olanağı buldular.

Pil

iPhone 5S Diğer Teknik Özellikleri

Cihazda 802.11a/b/g/n Wi-Fi özelliğinin bulunduğunu fakat çok hızlı olan ve 5.nesil Wi-Fi olarak isimlendirilen 802.11 ac ve NFC desteğinin bulunmadığını söylemek gerekiyor. Bunlara ek olarak tıpkı iPhone 5’te karşımıza çıkan Bluetooth 4.0 ve LTE özellikleri iPhone 5S modelinde de bulunmaktadır.

RAM konusunda herhangi bir bilginin bulunmadığı iPhone 5S’te kaç GB RAM olacağı şuan tam bir soru işareti.

iPhone 5S Teknik Özellikleri

iPhone 5S Fiyatı Ne Olacak?

İlk olarak Amerika’da satışa sunulacak iPhone 5S’in kontratsız olarak tüketicilere ulaştırıldığını hatırlatalım. Cihazın 16 GB’lık modeli 649 dolar, 32 GB’lık modeli 749 dolar ve 64 GB’lık modeli ise 849 dolar olacak.

iPhone 5S Türkiye Fiyatı Ne Olacak?

Merakla beklenen ve çokça sorulan sorunun cevabı ise bize göre; 2.000 – 2.500 TL arasında olacak gibi görünüyor.

Güncel fiyatları takip etmek için BURAYA TIKLAYIN

 

BENZER MAKALELER

0 4422

Yorum Yok

Yanıtla