Ana Sayfa Klima Dünyası Genel Klima Bilgileri Klima Bakımının Önemi

Klima Bakımının Önemi

Klima kullanıcılarının pek bilinçli ve istekli olmadığı konuların başında klima bakımı gelmektedir. Uzman ekiplerin cihazı monte edip çalışır hale getirdikten sonra onların işi elbette ki bitiyor. Fakat klimanın işi her yıl yapılan periyodik bakımlarla devam etmektedir. Aldığınız klima hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için öncelikle yanında gelen ve üreticiler tarafından mutlaka incelemeniz istenen kullanım kılavuzunu büyük bir titizlikle okumalısınız.

Klimaların genel çalışma prensiplerini birbirinin aynısı gibi görünse bile, her markanın ve her modelin klimaları için tam performans, en iyi çalışma gibi koşullarını sağlamak için kullanım kılavuzunu mutlaka okumalısınız. Eğer bu klima talimatlarını eksiksiz bir şekilde okur ve uygularsanız hem kendi sağlığınızı hem de klimanın sağlıklı bir şekilde çalışmasını riske etmemiş olacaksınız.

Klima bakımı tıpkı araba bakımlarına benzemektedir. Nasıl ki arabanızın her yıl bakıma girmesi ve belirli özel dönemlerde bakımları yaptırılması gerekiyor, parçalarının değişmesi gerekiyorsa klima içinde aynısı geçerlidir. Klima bakımının önemi oldukça büyüktür. Bu tip cihazlarda en çok bakıma ihtiyaç duyulan parça elbette sizin de tahmin edeceğiniz gibi filtrelerdir.

Klima Filtreleri Ne Sıklıkla Temizlenmelidir?

Klima filtreleri, havadaki toz ve partiküllere maruz kaldığı için periyodik bakımlara ihtiyaç duymaktadır. Bu periyodik bakımları kendiniz kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. Klimanın bağlı bulunduğu alanın maruz kaldığı toz ve partikül miktarının çokluğuna göre 2 haftada bir kere mutlaka temizlenmelidir.

Klima Bakımı Önemlidir

Yeni nesil birçok klima modeli filtrelerin temizlenmesi gerektiğini üzerinde bulunduğu sistemle kullanıcılarına bildirmektedir. Bu olmasa bile sizin iç ünitede toplanan tozları maksimum 2 haftada bir mutlaka temizlemelisiniz.

Klima Filtreleri Nasıl Temizlenir?

Klima filtrelerini evdeki bir elektrik süpürgesi veya benzeri buna uygun bir gerekle kolaylıkla temizleyebilir ve tozlarından arındırabilirsiniz. Klima bakımının önemi sürekli çalışan klimalara bakım yapılmadığında daha net görülmektedir.

2 haftada bir tozlarını aldığınız klima filtrelerini, 1 veya 1.5 ayda bir defa ılık ve sabunlu su altında yıkamanız gerekmektedir. Yıkadıktan sonra kullanacağınız dezenfekte edici kimyasal maddeler ise daha sağlıklı ve hijyenik bir ortamda yaşamanızı sağlayacaktır. Temizleme sırasında kullanabileceğiniz özel temizleme kimyasalları, klimanızda oluşan bakteri ve küf kokularına karşı oldukça etkili bir yöntem olacaktır.

Filtre yıkandıktan sonra mutlaka kurutulmalı ve ıslak şekilde klimaya takılmamalıdır. Yıl boyunca ise 3 kez klima dışının temizlenmesi, cihazın ömrünü uzun tutacak önemli bir işlemdir. Temizleme sırasında gereken adımları firmanın sizler için hazırladığı kullanım kılavuzunda bulabilir ve bu sayede adımları izleyerek daha doğru şekilde temizlik işlemini yapabilirsiniz.

Tavan Tipi Klima Bakımının Önemi

Duvar tipi klimaların aksine tavan tipi klima bakımı daha seyrek yapılabilir. Ortamda bulunan toz ve bakteri yoğunluğuna bağlı olarak senede 1 kez mutlaka temizlenmeli ve tozlardan arındırılmalıdır. Bu sayede klimanızdan yeterli performansı alabilirsiniz.

Split ve Multi Klima Bakımının Önemi

Split ve multi klimalarda bulunan elektrostatik filtre diğer filtrelerden daha önemli olduğu için senede 3-4 defa mutlaka değiştirilmelidir. Klima bakımı sayesinde hem ortamın her daim sağlıklı hava ile dolup taşmasını hem de klimadan alacağınız verimi doğrudan etkilemektedir.

Aklınızdan çıkarmamanız gereken bir nokta ise klima bakımı sayesinde elektrik faturalarınız daha düşük gelecektir.Bir önceki yazımızda  “Samsung Klima Yetkili Servisleri” hakkında bilgi vermiştik. Dilerseniz inceleyebilirsiniz.

 

BENZER MAKALELER

Yorum Yok

Yanıtla