Ana Sayfa Klima Markaları Airfel Klima Klima Çeşitleri ve Teknik Özellikleri

Klima Çeşitleri ve Teknik Özellikleri

Piyasada üretilip tüketicilere sunulan farklı klima çeşitleri bulunmaktadır. Bu klima çeşitleri öncelikle bağımlı üniteli sistemler ve bağımsız üniteli sistemler olarak 2 gruba ayrılmaktadır. Klima çeşitleri kullanım alanlarına göre farklılık göstermektedir. Eğer siz de bağlı bulunduğunuz kurum, kuruluş veya konut için klima almayı düşünüyorsanız bu bilgiler oldukça işinize yarayacaktır.

1.     Bağımsız Üniteli Sistemler

Bu tür üniteler yanlarına ek bir ekipman olmadan ısıtma ve soğutma yapabilen sistemleri içermektedir. Bu sistemler genellikle çok fazla büyük olmayan mekanlar için kullanılmaktadır. Bireysel kullanım için oldukça fazla tercih edilmektedir. Bu sistemdeki tüm ekipmanlar klimanın iki ünitesini oluşturan paketlerin içerisinde bulunmaktadır.

A.     Split Klima Nedir?

Split klima, cihaz parçalarının iç ve dış olarak iki üniteye ayrılmış olan klimaları isimlendirmek için kullanılmaktadır. Hava akımı yalıtımlı ve iletken bakır borular ile dış üniteden iç üniteye aktarılır. Klimaların böyle iki üniteye ayrılmasındaki nedenlerin başında ortamda oluşan gürültüyü azaltmaktır. Duvar tipi Split klimalar da kendi içinde 4 grubu ayrılmaktadır. Bunlar ise şu şekildedir;

i. Duvar Tipi Mono Split Klimalar

Evlerde sıklıkla kullanılan klima çeşidi olarak göze çarpmaktadır. İsminde geçen “Mono” kelimesi yalnızca 1 dış üniteye sahip olmasından kaynaklanmaktadır. Bu tip klimalara 1 adet dış üniteyle birlikte birden fazla iç ünite bağlanabilmektedir. Farklı marka ve modellerin tüketicilere sunduğu 7.000 ila 30.000 Btu/h arasında duvar tipi mono Split klimalar bulunmaktadır.

ii. Duvar Tipi Multi Split Klimalar

Bu tip klimalar geniş alanların iklimlendirilmesinde sıkça kullanılmaktadır. Büyük alanların her noktasını aynı şekilde soğutup ısıtabilmek için seçilen duvar tipi multi klimalar birden fazla dış üniteye sahiptirler. Bu klimalar genellikle, alışveriş merkezlerinde, hastanelerde, restoranlarda, plaza ve büyük villalarda kullanılmaktadır.

iii. Salon Tipi Split Klimalar

İnsan gidiş gelişlerinin yoğun olduğu noktalarda sıklıkla kullanılan salon tipi Split klimalar, oldukça güçlü iç ünitelere sahip cihazlardır. İç ünitelerinin büyük olması sebebiyle duvara edilemezler. Mekandaki uygun bir zemine sabitlenirler.

iv. Yer / Tavan Tipi Split Klimalar

Bu klimalar hem en ideal iklimlendirmeyi isteyenler hem de ortamın estetiğini bozmak istemeyenler için sıkça tercih edilen Split klima türlerinin başında gelmektedir. Bu yüzden genellikle, otellerin bekleme salonlarında, toplantı odalarında, müzelerde, büyük şirket odalarında kullanılmaktadırlar. Yere ve tavana montajı yapıldığı için fark edilmesi de oldukça zordur.  Yer / tavan tipi klimalar da kendi içinde 2’ye ayrılırlar;

a)     Kaset Tipi Split Klimalar

Estetik görünümlerinin yanı sıra monte edildiği yerler bakımından da oldukça fazla tercih edilen klima çeşitlerindendir. Yere veya tavana monte edilmesi ortamdaki görüntü kirliliğini ortadan kaldırmaktadır. Bireysel kullanımı oldukça yaygındır.

b)     Gizli Tavan Tipi Split Klimalar

Adından da anlaşılacağı gibi gizli tavan tipi Split klimalar, tamamıyla tavana gizlenmektedir. Bu yüzden görülmesi neredeyse imkansızdır. Bu yüzden günümüzde en çok mağazalarda ve büyük marketlerde kullanılmaktadırlar.

B.     Pencere Tipi Klimalar

Bu tip klimalar pencereye monte edilebildiği gibi salon veya oda duvarı delinerek de monte edilebilir. Dış üniteye sahip olmayan bu klimaların arka tarafı dışarıya bakacak şekilde montajı yapılmaktadır. Bu sayede hava sirkülasyonu yapılmış olur.

C.      Çatı Tipi Klimalar

Çatı tipi klimalar, çatı gibi eylemsiz noktalara monte edilmektedir. Tüm binanın ısıtma ve soğutma işlemini yaptıkları için oldukça güçlü çalışmaktadırlar. Montaj evresinde ses yalıtımının iyi yapılması gerekmektedir. Aksi takdirde gürültülü bir ortam oluşacaktır.

D.     Mobil (Portatif) Klimalar

Adından da anlaşılacağı gibi taşınabilir klimalar olarak bilinmektedirler. Piyasada satılan en ucuz klima çeşididir ve bu yüzden güçleri oldukça düşüktür. Kişisel kullanım için uygun olan mobil klimalar, tüketiciye büyük beklenti içerisine sokmamaktadır.

2.     Bağımlı Üniteli Sistemler

Bu tip klima sistemleri oldukça büyük alanların iklimlendirilmesinde kullanılmaktadır. Büyük fabrika ve iş merkezlerinde 2 bin, 3 bin kişinin çalıştığı yerlerde tek bir merkeze bağlı olarak çalışmaktadırlar.

Bir önceki yazımızda “Super Inverter Toshiba Daisekai” hakkında bilgiler vermiştik. Dilerseniz inceleyebilirsiniz.

BENZER MAKALELER

Yorum Yok

Yanıtla