Ana Sayfa Klima Dünyası Genel Klima Bilgileri Klima Nedir? Klima Nasıl Çalışır?

Klima Nedir? Klima Nasıl Çalışır?

0 2290

Klima, istenilen bir ortamın kısa sürede iklimlendirmesini üstlenen cihaza verilen addır. Kapalı alanların ısı derecesini istenilen değerlere getirmek için kullanılan klimalar, yalnızca iklimlendirme yapmakla kalmayıp, çalıştığı ortamdaki nem oranını korur, havadaki kötü kokuyu giderir ve bakterilerden arındırır.

Geçmişte evlerde kullanılması lüks olarak nitelendirilen klimalar, günümüzde özellikle yaz aylarında en büyük ihtiyaç olarak göze çarpmaktadır. Sıcak ve nem oranı yüksek günlerde insanlar bulundukları ortamın serin ve yaşanabilir olmasını istemektedir. Bu yüzden klimalara büyük görev düşmektedir.

Klima nedir sorusuna verilebilecek yanıtlar yukarıda listelenmektedir. Günümüz hava şartlarında her alanda klima kullanımı yaygınlaşmıştır. Bunların başında;

  • Evler
  • İş Yerleri
  • Alışveriş Merkezleri
  • Hastaneler
  • Sinema Salonları

Gelmektedir.

Klima Nasıl Çalışır?

Klima nasıl çalışır? Sorusuna ise verilebilecek 2 türlü yanıt vardır. Bunlar klima nasıl ısıtır? Ve klima nasıl soğutur? Yanıtları olmaktadır. Çünkü insanların kafasında oluşan sorular genellikle bunlara dayalı sorulardır. Eğer klima ısıtma ve soğutma evresinde neler yaptığını bilirseniz çalışma prensiplerini de kavramış olursunuz.

Klima Nasıl Isıtır?

Klima ortamdaki havayı alarak mevcut sistemde dolaştırdığı gazla, ısı alışverişi sağlayıp ön bölmede bulunan pervanelerinden sıcak hava üfler. Klimalar, soğut havada nasıl çalışıyorsa sıcak havada da aynı şekilde çalışmaktadır. Soğuk havalarda harcadığı elektrik ile sıcak havada harcadığı elektrik ise eşittir.

Bilinen tabirle çok yüksek elektrik harcamazlar. Önceleri soğuk tipi yani pencere tipi ve soğuk tip Split klimalar vardı. Fakat günümüz teknolojisi ile birleşen klimaların genelinde artık hem sıcak hem de soğuk çalışabilmektedirler.

Klimamızı sıcak konumda çalıştırırken ön bölümde bulunan kanalları aşağıya doğru çevirmemiz gerekmektedir. Çünkü soğuk ortamın tabanından gelmektedir. Bu sayede sıcaklığın tabandan yukarıya doğru çıkmasını sağlayabiliriz.

Klima Nasıl Soğutur?

Klima, içerisinde mevcut bulunan soğutucu gazını dış ünitede belirli işlemlerden geçirerek iç ünite yani hava üfleyen bölüme gönderir. Burada ortamın havasını klimanın üst bölümünden algılayarak ısı alışverişi sağlar ve fanlar aracılığı ile ortama soğuk hava üflenir.

Burada dikkat etmemiz gereken en önemli nokta, ortama soğuk hava üfletirken klima kanatlarının mutlaka yukarıya doğru bakmasını sağlamamızdır. İnsan üzerine soğuk hava üflemesi zararlı olacaktır.

BENZER MAKALELER

Yorum Yok

Yanıtla