Ana Sayfa Klima Dünyası Klima Seçim Kılavuzu – Klima Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Klima Seçim Kılavuzu – Klima Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

0 4101

Klimanın Kapasitesini Hesaplarken Nelere Dikkat Edilmeli?

  • Binanın Konumu
  • Evdeki duvar ve camların yeri
  • Bulunduğunuz kat
  • Evdeki insan sayısı
  • Isı yayan diğer cihazlar

Yukarıdaki hususlar alacağımızın klimanın BTU cinsinden kapasitesini belirlemektedir. Peki, klima kapasitesini doğru belirlemek neden bu kadar önemlidir?

Eğer yüksek kapasiteli bir cihaz alıp çalıştırıyorsak, dur-kalk’lar yüzünden, düşük kapasiteli bir cihaz aldıysak, sürekli çalışması yüzünden, cihazı kullanabilmemiz gereken süreden elden çıkartmak zorunda kalabiliriz.

Diğer önemli husus ise; Doğru kapasitede seçilmeyen cihazlar, bizi enerji tüketimi açısından oldukça yorar. Yani daha fazla elektrik parası vermiş oluruz. Bu yüzden klima kapasitesinin gerçek kapasitede belirlenmesi ve işin uzmanı tarafından yapılması oldukça önemlidir.

Klima Alırken Enerji Tüketimi Açısından Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Klima alırken dikkat etmemiz gereken en önemli hususlardan birisi de şüphesiz ki; Enerji tüketimidir. Halk arasında genel bir kanı var; “Klimalar Çok Fazla Enerji Tüketir” diye. Ama işin doğrusuna baktığımız zaman klima ile tükettiğimiz 1 kW’lık enerjinin karşılığında hem de özellikle yüksek verimli cihazlarda 4 – 5 kW’dan fazla enerji alırız. Bu hiç bir ısıtma veya soğutma cihazında elde edilemeyecek oranlardır.

Klimalarda da diğer beyaz eşyalarda olduğu gibi etiketlerinde enerji sınıfı olarak A’dan G’ye kadar sınıflandırmalar mevcuttur. Her harf o klimanın ne kadar verimli olduğunu ne kadar enerji tükettiğini gösteren bir semboldür. Eğer biz seçimimizi doğru yapıp, mimari açıdan uygun olan bir yere de yerleştirme yaptıktan sonra klimamızın ne kadar verimli çalıştığını görebiliriz.

Sadece en üst enerji seviyesine sahip klimayı almakla işimiz bitmiyor. Halk arasında genelde yanlış bir algılama var. Isıtma yaparken göstergedeki en yüksek 30 derece ise 30 derece, soğutma yaparken en alttaki derecemiz 18 derece ise 18 derece’de çalıştırıyoruz ki daha fazla soğutsun yada ısıtsın diye. Halbuki konfor şartlarında mühendislik bilimi der ki; Isıtma da 20º – 22º aralığı soğutma da ise 26º  - 28º  aralığı insan hayatının konfora ulaşması için en ideal sıcaklıklardır.

klima kapasitesi hesaplama

Bu bizim klima kullanırken de enerji tüketimimizi minimum seviyelerde tutmak için ideal olandır. Ayrıca şu da önemli bir gerçek ki; iç ve dış ünite arasındaki mesafe, yerleşim ve üfleme yönü önünde engel olmaması enerji tüketimini etkileyen önemli faktörlerdir.

Kullanıcılar ve ürünün montajını yapan insanlar buna özellikle dikkat etmeli ki sonunda tasarruflu bir cihaz kullanalım. Tasarruf konusunda dikkat edilmesi gereken en önemli işlevlerden bir tanesi de set değeridir. Genelde ısıtma da en yüksek değer olan 30 dereceyi, soğutma da ise en düşük değer olan 18 dereceyi set ederek klimayı çalıştırmak enerji tasarrufu açısından en zararlı hareket olmaktadır. Konfor şartlarına baktığımız zaman yazın 26 – 28 derece, kışın ise 20 – 22 derece sıcaklık en ideal oranlardır.

Dışarıda 35 – 40 derece sıcaklık varken evin içini 18 dereceye soğutmak girme ve çıkma zamanları da göz önünde bulundurularak bakıldığında insanları hasta eder. Yani klima insanı hasta etmez, evin içi ile dışı arasındaki sıcaklık farkı insanı hasta eder.

Hızlı Erişim


>> Klima Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?
>> Kaç BTU Klima Almalıyım?
>> Klimanın Kapasitesini Hesaplarken Nelere Dikkat Edilmeli?
>> Klima Alırken Enerji Tüketimi Açısından Nelere Dikkat Etmeliyiz?
>> Klima Taktıracağımız Mekana Göre Nasıl Keşif Yapılmalı?
>> Klima Alırken Gücüne Nasıl Karar Vermeliyiz?
>> Klima Alırken Hangi Özelliklerine Bakmak Gerekir?
>> Klima Evin Neresine Monte Edilmelidir?
>> Klima Fiyatları <<

Yorum Yok

Yanıtla