Ana Sayfa Klima Dünyası Klima Seçim Kılavuzu – Klima Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Klima Seçim Kılavuzu – Klima Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

0 4084

Klima Taktıracağımız Mekana Göre Nasıl Keşif Yapılmalı?

Peki, ihtiyacımız olan klimayı nasıl belirleyeceğiz? Bunun için işin uzmanına bir keşif yaptırmamız gerekemektedir. Keşfin bir kaç tane amacı vardır;

  • Klimanın kurulacağı mekanın hacmi
  • Mekanın yönü
  • Boyutu
  • İçerisindeki insan sayısı
  • Ortamdaki ısı yayan cihazların toplam gücü

Bu maddelerin hepsi bir araya getirilerek klimanın kapasitesi belirlenir.

2. amaç; İç üniyeti nereye yerleştireceğiz? ve hangi model olacak? sorularına cevap bulmak içindir. Mekanın mimari özelliklerine göre bizim bunu belirlememiz gerekiyor.

3. amaç; Dış ünite nereye yerleşecek? Sizin de bildiğiniz gibi bazen balkona ve duvarlara monte edilirken bazen ise yasaklardan veya uygun yer olmamasından dolayı çatılara veya alt bölgelere indirmek gerekir. Bu hadise iç ve dış ünite arasındaki bakır boru mesafesini etkilemektedir.

4. amaç; Elektrik hatları, beslemesi nereden yapılacak?

5. amaç; Direnaj, sizinde bildiğiniz gibi yazın iç, kışın ise dış üniteden su akıtır. Bu yoğunlaşmadan dolayı oluşan bir olaydır. Bu suların gideri nereden yapılacak onların belirlenmesi gerekmektedir.

Yani toplama baktığınız zaman kişinin ihtiyacı olan klimayla ilgili kendisinin keşif yapması oldukça zordur. Bu iş mutlaka uzmanına yaptırılmalıdır. Bu 5 amaç birleştirilerek ihtiyaç olan klima belirlenmelidir.

klima gücü

Klima Alırken Gücüne Nasıl Karar Vermeliyiz?

Klima alırken öncelikle evimizin metrekaresini öğrenmeli ve o doğrultuda ön görüşmeleri yapmalıyız. Sonrasında evimize keşif için klima satın alacağımız yetkilileri çağırabiliriz. Eve çağırdığımız keşifte de bakılacak şeyler; metrekare, tavan yüksekliği, evin güneş aldığı saat sayısı ( tam gün veya yarım gün ), çatı katı olup olmadığı, ara kat olup olmadığı gibi hususlar önemli noktalardır. Isı kazançları olup olmadığı, ev değil iş yeriyse ısı üreten buzdolabı veya ısı üren daha değişik makinelerin olup olmadığı gibi soruların hepsi yanıtlanarak bunlar baz alınır ve ölçümler yapılır.

Normal bir ev ortamında, eğer ev bir ara kat ise üst kat veya çatı katı değilse, normal yarım gün güneş alıyorsa, çok büyük bir cam cephesi yoksa ve normal daire şartlarındaysa;

  • 20 metrekareye kadar 9.000 Btu
  • 20 ila 30 metrekare arası 12.000 Btu
  • 30 ila 40 metrekare arası 18.000 Btu
  • 40 metrekarenin üzeri için 24.000 Btu

Hızlı Erişim


>> Klima Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?
>> Kaç BTU Klima Almalıyım?
>> Klimanın Kapasitesini Hesaplarken Nelere Dikkat Edilmeli?
>> Klima Alırken Enerji Tüketimi Açısından Nelere Dikkat Etmeliyiz?
>> Klima Taktıracağımız Mekana Göre Nasıl Keşif Yapılmalı?
>> Klima Alırken Gücüne Nasıl Karar Vermeliyiz?
>> Klima Alırken Hangi Özelliklerine Bakmak Gerekir?
>> Klima Evin Neresine Monte Edilmelidir?
>> Klima Fiyatları <<

Yorum Yok

Yanıtla