Ana Sayfa Kullanım Kılavuzları Kombi Seçim Kılavuzu – Kombi Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Kombi Seçim Kılavuzu – Kombi Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

1 10136

Yoğuşmalı Kombilerin Avantajları Nelerdir?

  • Normal kombilerin içindeki yanma eylemi gerçekleşmesinin ardından yanan gazlar yüksek sıcaklıkla bacadan dışarı atılır. Bu atık gaz içerisinde bir miktar su buharı bulundurur ve bu su buharı içinde enerji vardır.
  • Yoğuşmalı kombi modelleri bu buharı sıvılaştırır ve içerisindeki enerjiyi çeker. Çektiği enerji tesisatınızda dolaşan, radyatörlerinize ulaşan suya aktarılır. Yanı yoğuşmalı kombiler yakıt içerisinde bulunan enerjiyi mümkün olan en yüksek seviyede çekip kullanıma dönüştürür.
  • Yoğuşma eyleminin gerçekleşebilmsi için tesisatta bulunan suyun 55 C ve altında olması gerekmektedir. Isıtıcı yüzeyleri bu duruma uygun seçilmelidir. Genellikler radyatör seçimleri büyük yapıldığı için yoğuşmalı kombiler için uygundur. Ayrıca yoğuşmalı kombi alırken yoğuşma enerjisinden faydalanmak istiyorsanız gidiş suyunun sıcaklığını ona göre ayarlamalısınız. (Radyatör için maksimum: 60-70 C )
  • Yoğuşmalı kombi modellerinde yanma odası içinde yoğuşma işlemi gerçekleştiği için malzemeler korozyon ve aşınmaya dayanıklıdır. Normal kombi modellerinin yüksek maaliyete sahip olmasının nedeni de tam olarak budur.

yoğuşmalı kombi

Yoğuşmalı Kombiler Hangi Evler İçin Daha Uygundur?

Aslına bakılırsa yoğuşmalı kombi modelleri tüm evler için uygundur. Fakat maksimum 55 C dönüş suyu sıcaklığına göre tesisatın ayarlanmış olması ve tüketicinin seçimi buna uygun olarak yapması oldukça önemlidir. Aksi halde tüm sene boyunca yoğuşma işlemi gerçekleşmeyeceğı için kombinizden yakıt ekonomisi açısından tam performansı alamazsınız.

Isı kaybının normalden daha yüksek olduğu evlerde şüphesiz ki daha fazla enerji tüketilir. Bu yüzden de yoğuşma enerjisi daha fazla kullanılır. Yoğuşmalı kombi modellerinin, normal kombilere göre olan fiyat farkı daha kısa sürede dönüş sağlar.

Eğer yoğuşmalı kombinizden en yüksek verimi almak istiyorsanız mutlaka modülasyonlu oda kumandası kullanmalısınız. Bu sayede tüm evlerde radyatör metrajına bakmadan kombinin gidiş suyu sıcaklığını ayarlayıp, çok soğuk günler haricinde yoğuşmanın getirdiği verimden tam olarak ve sürekli istifade edebilirsiniz.

Hızlı Erişim


>> Evimize Uygun Kombiyi Nasıl Seçeriz?

>> Uygun Kombi Seçimi İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

>> Yoğuşmalı Kombilerin Avantajları Nelerdir?

>> Yoğuşmalı Kombiler Hangi Evler İçin Daha Uygundur?

>> Apartman Dairesi İçin Hangi Tip Kombiyi Almalıyım?

>> Alacağımız Kombi Hangi Özellikleri Mutlaka Taşımalı?

>> Müstakil Evim İçin Hangi Kombiyi Almalıyım?

>> Kalabalık Aileler İçin En Uygun Kombi Nasıl Seçilir? 

>> Metrekareye Göre Kombi Seçimi

>> Kombi Fiyatları <<

1 Yorum

  1. Kombi seçimi yaparken en iyisini, yada falancadaki iyiymiş diye almak yanlış bir bakış açısı olacaktır. Kombi tavsiyesi alırken ve seçimi yaparken ihtiyacınıza uygun olan güç ve özellikte olmalı. Diğer taraftan doğalgaz tasarrufu için oda termostatı da almayı unutmayın derim.

Yanıtla