Ana Sayfa Kullanım Kılavuzları Kombi Seçim Kılavuzu – Kombi Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Kombi Seçim Kılavuzu – Kombi Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

1 10138

Apartman Dairesi İçin Hangi Tip Kombiyi Almalıyım?

Apartman daireleri için iki tip kombi de seçilebilir. Fakat yoğuşmalı kombilerin yakıt tasarrufu yaptığını unutmamalısınız. Normal bir apartman dairesi için 20-24 kW bir kombi modeli veya yoğuşmalı kombi alınabilir.

Alacağımız Kombi Hangi Özellikleri Mutlaka Taşımalı?

  • Kombi alırken dikkat edilmesi gerekenlerden ilki ve en önemlisi verimidir. Olabildiğince yüksek verimli kombi almanız sizin yararınıza olacaktır. Bu yüzden yoğuşmalı kombi modelleri düşünülmelidir.
  • Kombinin tek veya çift eşanjöre sahip olması çok önemli bir etken değildir. Çift eşanjöre sahip kombiler suyun konforunu arttıran bir özelliktir. Yani istediğiniz sıcaklıktaki suya daha kısa sürede ulaşmak için çift eşanjörlü kombi seçilmelidir.Ama dayanım ve verim konusunda normal bir kombi de tek veya çift eşanjör ayrımı yapmak doğru bir şey değildir.
  • Mutfak ve oturulan odada kullanılan cihazların sessiz olması oldukça önemlidir. Çünkü dur-kalk veya su sirkülasyon gibi sesler zamanla sizi rahatsız edebilir.
  • Verimli olmasının dışında kombinin kolay kullanılabilmesi, hata kodlarının anlaşılır şekilde gösterilmesi, uzun ömürlü olması ve kimi noktalar için kombinin boyutu önemli bir seçim kriteri olabilir.

kombi alırken dikkat edilmesi gerekenler

Müstakil Evim İçin Hangi Kombiyi Almalıyım?

  • Müstakil evler için hem konvansiyonel (yoğuşmalı olmayan) hem de yoğuşmalı kombiler tercih edilebilir. Fakat müstakil evlerde ısı kaybı çok olacağından yoğuşmalı kombi modellerinin tercih edilmesi ekonomik açıdan daha doğru olacaktır.

Kalabalık Aileler İçin En Uygun Kombi Nasıl Seçilir?

Ailenizin kalabalık olmasından önce evin ısı kaybı yani büyüklüğü, evin cephesi ve duvar yapısı, yüksekliği gibi özellikler dikkate alınmalıdır. Kullanım susu kapasitesinin belirlenmesinde de banyo sayısı ve aynı anda kullanım isteği önemlidir. Kombi den dakikada almak istediğiniz su miktarı ne kadar fazlaysa yani aynı anda ne kadar musluk açık kalacaksa alacağınız kombinin kapasitesi de o kadar büyük olmalıdır.

Metrekareye Göre Kombi Seçimi

Evinizin metrekaresine göre kombi seçimini şu şekilde yapabilirsiniz;

  • Eviniz 50 m2 ile 140 m2 arasındaysa 24 kw yani 20.000 btu kombi almalısınız.
  • 140 m2 ile 200 m2 ev için 28 kw ile 30 kw yani 26.000 btu kombi almalısınız.
  • 200 m2 ve üzerinde ise 30 kw veya 35 kw yani 30.000 btu kombi almanız gerekmektedir.

Hızlı Erişim


>> Evimize Uygun Kombiyi Nasıl Seçeriz?

>> Uygun Kombi Seçimi İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

>> Yoğuşmalı Kombilerin Avantajları Nelerdir?

>> Yoğuşmalı Kombiler Hangi Evler İçin Daha Uygundur?

>> Apartman Dairesi İçin Hangi Tip Kombiyi Almalıyım?

>> Alacağımız Kombi Hangi Özellikleri Mutlaka Taşımalı?

>> Müstakil Evim İçin Hangi Kombiyi Almalıyım?

>> Kalabalık Aileler İçin En Uygun Kombi Nasıl Seçilir?

>> Metrekareye Göre Kombi Seçimi

>> Kombi Fiyatları <<

1 Yorum

  1. Kombi seçimi yaparken en iyisini, yada falancadaki iyiymiş diye almak yanlış bir bakış açısı olacaktır. Kombi tavsiyesi alırken ve seçimi yaparken ihtiyacınıza uygun olan güç ve özellikte olmalı. Diğer taraftan doğalgaz tasarrufu için oda termostatı da almayı unutmayın derim.

Yanıtla