Ana Sayfa Cep Telefonu Nokia X

Nokia X

Nokia X akıllı cep telefonu modeli üretici firmanın Barselona’daki Mobil Dünya Kongresi’nde sergilediği yeni Windows Phone 8 işletim sistemli cihazı olarak göze çarpıyor. X serisi akıllı telefonların görücüye çıkmasıyla Nokia tüketicilerini ve mobil dünyayı biraz şaşırttı. Windows Phone 8 işletim sistemine sahip olmasına rağmen Android uygulamaları da çalıştırabilen X serisi akıllı telefonlar giriş seviyesinde Android cihazlara da kafa tutmayı hedefliyor.

Tasarımında minimal çizgilere yer verilen Nokia X, 115.5 x 63 x 10.4 boyutlara ve 128.66 gram ağırlığa sahip. 4 inç boyutundaki IPS LCD ekranı ise 800 x 480 piksel çözünürlüğüyle dikkat çekiyor. Cihazın arka tarafından flaş desteği olmayan 3 MP çözünürlüğe sahip kamerası göze çarpıyor. Ön tarafta ise kamera olmaması bir eksiklik olarak göze çarpıyor. Çünkü “Selfie” çılgınlığının tavan yaptığı şu günlerde ön kameranın önemi büyük gibi görünüyor.

Nokia X incelemesi

Nokia X giriş seviyesi akıllı telefonun üzerinde Android Açık Kaynak Projesi dahilinde Nokia X Yazılım Platformu bulunmaktadır. Bu sayede cihaz Android uygulamaları da çalıştırabiliyor. Cihazın arayüzü ise Windows Phone işletim sistemine oldukça fazla benziyor. Canlı Kareler ile uğraşmaya alışkın olanlar Nokia X modelinde pek fazla zorluk çekmeyecektir. Menüde Android uygulamalarının büyük bir bölümü aşağıya doğru sıralanmış durumda.

İlginizi Çekebilir >> Nokia Lumia 525 Avea

Android uygulamaları edinmek isteyen kullanıcılar için Nokia X’in mağaza uygulaması hazırda bekliyor. Üretici firma Android uygulamalarını bu mağaza üzerinden yayınlamak için oldukça fazla mesai harcadığını söylememiz gerekiyor. Burada bulunmayan uygulamalar için Nokia kullanıcılarına farklı mağazalarda öneriyor. Bu sayede Nokia X kullanıcıları hiçbir Android uygulamasından mahrum kalmıyor.

Nokia X Fiyatı

Ekranın alt bölümünde yalnızca bir adet kapasitif tuş karşımıza çıkıyor. Bu kapasitif tuş ise uygulamalardan çıkış veya bir önceki menüye dönmemizi sağlıyor. 6 farklı renk seçeneğiyle kullanıcılara sunulan Nokia X, çıkarılmaz gibi görünen arka kapak sökülüp yerine başka renkli kapak takılabiliyor. Bunun nasıl yapıldığı ise kapak üzerine yapıştırılan çıkartma ile kullanıcılara gösteriliyor. Arka kapağın altında ise karşımıza şarj ünitesi ve SIM kart yuvaları çıkıyor.

İlginizi Çekebilir >> Nokia Lumia 1320

Nokia X Özellikleri

Ürün İncelemeleri, Güncel Haberler, Kullanım Kılavuzları ve Tanıtımlar...

BENZER MAKALELER

2 Yorumlar

Yanıtla