Ana Sayfa Fotoğraf Makinesi Dikkat Edilmesi Gerekenler Objektif Fotoğraf Makinesine Nasıl Takılır?

Objektif Fotoğraf Makinesine Nasıl Takılır?

Her fotoğraf makinesinin kendine has objektifi vardır. Bu yüzden makinenizin objektifinin nasıl takıldığını öğrenmelisiniz. Farklı model objektifleri kendi makinenize takmaya çalışmayın. Örneğin arkadaşınızı da alıp fotoğraf çekmek için yürüyüşe çıktınız. Arkadaşınız A marka bir kamera kullanıyor siz ise B marka bir kamera kullanıyorsunuz. İki farklı marka ve iki farklı fotoğraf makinesi olduğu için kesinlikle birbirinizin objektiflerini kullanamazsınız.

Farklı markaların objektiflerinin birbirine uyum sağlaması için ara adaptörler vardır. Fakat bu adaptörler de çok pahalı olduğu için pek tercih edilmez. Bir kere herhangi bir markanın fotoğraf makinesini aldığınız da mutlaka o markanın veya yan sanayisinin objektifini kullanmak zorunda olduğunuzu kesinlikle unutmayın.

Objektif Fotoğraf Makinesine Nasıl Takılır

Her makinenin sol veya sağ tarafında bayonet düğmesi  bulunmaktadır. Objektifi çıkartmak istediğinizde bu bayonet düğmesine sürekli basmanız gerekmektedir. Düğmeye basarken kimi markalarda objektif saat yönüne çevrilince kimi markalarda ise saat yönünün tersine çevrilince çıkmaktadır. Herhangi bir objektifi takarken de objektifin üzerindeki kırmızı veya beyaz nokta takılacağı alandaki kırmızı veya beyaz noktaya üst üste getirerek takabilirsiniz.

Yapmanız gereken tek şey daha önceden belirlenmiş renklerdeki noktaları üst üste getirip çıkardığınız yönün tam tersi yönünde çevirmektir. Çevirme işlemi çıt sesi gelinceye kadar devam etmelidir. Yoksa tam anlamıyla objektifi takmış sayılmazsınız. Bir önceki yazımızda “Nikon Yetkili Servisleri” hakkında bilgi vermiştik

Yorum Yok

Yanıtla