Ana Sayfa Televizyon Smart TV Smart TV Nedir?

Smart TV Nedir?

4 2544

2013 yılı itibariyle televizyon sektöründe en çok duyulan terimler içerisinde yer alan Smart TV veya Akıllı TV, üstün özellikleriyle dikkat çekmektedir. Peki, nedir bu Smart TV?

Teknoloji çağında yaşadığımızı sürekli gelişen ve yenilenen sektörlerle kolayca anlayabiliyoruz. Günümüz itibariyle televizyonlardan internete bağlanmak, dosya indirmek, hareketle ve sesle kontrol etmek gibi işlevleri barındıran Akıllı TV modelleri ile mümkün oldu. Peki, sıkça duyduğumuz Smart TV nedir?

Smart TV hakkındaki ilk patent, 1994 yılında alınmıştır. Akıllı TV’lerdeki özelliklerin TV’lerde görülmesi 5 yıl kadar sürmüştür. Günümüz şartlarında internet bağlantısı gerektiren işlevlerle çalışan, bilgisayar benzeri özellikler sunan televizyon modellerine Smart TV yani Akıllı TV denilmektedir.

Smart TV’ler genellikle benzer özelliklere sahiptirler. Kimisi aşağıda sunulan özelliklerin hepsini kimisi ise bazılarını kullanıcılarına sunmaktadır.

Usb ve DLNA üzerinden video izleme özelliği:

Smart TV’lerin temel özelliklerinden birisidir. Elinizdeki usb içerisindeki videoları akıllı televizyonlar sayesinde kolayca izleyebilirsiniz. Ayrıca Smart TV’ler oldukça fazla formatı desteklemektedir.

Uygulama ve oyunlar:

Televizyonunuz sayesinde Angry Birds oynamak ve Youtube’dan video izlemek ister misiniz? Akıllı TV’ler bu özelliği kullanıcılarına vermektedir.

PVR ve DVR özelliği:

Smart TV’ler ek bir cihaz olmadan izlediğiniz yayınları kayıt etmenizi sağlar. Bu sayede istediğiniz videoyu veya yayını kaydedebilirsiniz. Ayrıca Akıllı TV’ler bir çok kaynaktan görsel medya öğelerini indirebilmenize olanak sağlamaktadır.

Hareketle ve Sesle Kontrol:

Kinect ve Wii Remote gibi cihazların entegre edilmesiyle kullanılabilen bu özellik sayesinde televizyonunuzu sesinizle veya hareketlerinizle kontrol edebilirsiniz.

Sosyal Ağ Bağlantısı:

Hepsi olmasa da bazı Smart TV modelleri Facebook ile bağlantı kurabilmektedir.

 

 

BENZER MAKALELER

4 Yorumlar

  1. Teknolojinin bu kadar gelişeceğini kim bilebilirdi ki? Siyah beyaz televizyonlardan internete girilebilen televizyonlara kadar gelişti.. Bilgilendirme için teşekkürler.

Yanıtla