Ana Sayfa Cep Telefonu Sony Sony Xperia Z2

Sony Xperia Z2

0 4527

Xperia Z2Sony Xperia Z2 üretici firmanın rakiplerine göre daha sık cihaz piyasaya sürmesinin yeni örneği olarak karşımıza çıkıyor.

Sony’nin genellikle Samsung ve Apple’ın aksine daha sıklıkla telefon çıkarttığını biliyoruz ve gelen söylentiler doğruysa eğer, neredeyse 1 yılı biraz geçmişken aynı türde 3. akıllı telefonunu piyasaya sürmeyi planlıyor. 2013’ün Ocak ayında Xperia Z’yi piyasaya sürdükten sonra Eylül 2013’de Xperia Z1’i Berlin’de tanıtmıştı. Şimdi de eğer çok farklı bir durum oluşmaz ise Şubat ayının son dönemlerinde yapılan MWC fuarında Xperia Z2’yi tanıtmasını bekliyoruz .Bu tanıtılması beklenen ve muhtemelen iyi de ilgi çekecek olan Z2’yi sizler için genel hatlarıyla derledik.

Tahmini tanıtım tarihinin Nisan olması bekleniyordu ki son gelen söylentilere göre şubat ayının sonlarında yapılan MWC Barselona fuarında yapılması bekleniyor.,

Sony Xperia Z2 Ekran İncelemesi

Spekülasyonlara göre Xperia Z2’de LG G2’deki gibi 5.2 inçlik bir ekrana sahip olacak tabi ki bu durumun oluşması  kesin değil fakat Z- Z1 serilerinde genel olarak ekranlarında bir artış olması dolayısıyla Z1’in 5 inçlik ekranından sonra Z2’nin 5.2 inç olmasına şaşırmamak lazım.

Z2’nin en göze çarpan özelliklerinden birinin piksel başına çözünürlük olduğunu söyleyebiliriz. Buna göre 2560 x 1440 megapiksel bir çözünürlük ile 5.2 inç ekranda 506 piksel/inç olacaktır ve bunun yanında Z1’in Full HD olması Sony Xperia Z2’nin de aynı şekilde olması yönünde bir beklentiye sokuyor.Bu konuda piyasadaki telefonlar arasında iyi bir ünvana sahip olan LG G2’nin 424 piksel/inç olduğunu düşünürsek Z2’nin gayet iyi bir seviye olduğunu görebiliriz.

Sony Xperia Z2 Güç

2000 çözünürlüklü ekranın olması Z2’nin performans olarak piyasadan geri  kalacağı anlamına gelmez. Z1 ve Z1 kompakt’ın 2.3 GHz olduğunu düşünürsek teknoloji şartlarında genel olarak daha da ileriye gitmesi veya minimum aynısını kullanması dolayısıyla Z2’nin de en az 2.3 GHz ve 4 çekirdekli olması bekleniyor. Aslında bizde genel bir beklenti olarak 8 çekirdekli olma ihtimalinin de oluşacağını düşünüyoruz fakat bunun için biraz beklememiz gerekecek.Bu düşüncemizde Sony’nin genel olarak yeniliklere hep açık olmasının da etkisi var.Ayrıca daha önceki sürümlerinde olan 3 GB RAM’den aşağıya inmemesinin kesin olduğunu söyleyebiliriz.

Sony Xperia Z2 İşletim Sistemi

Sony Xperia Z2 işletim sistemi beklentilerin arasında en muhtemel olanının  Android 4.3 Jelly Bean  olduğunu söyleyebiliriz.Fakat son dönemde çıkan telefonlar arasında KitKat işletim sisteminin de bulunması bu konuda biraz kafaları karıştırıyor.Sony’nin genel olarak iddialı ve yenilikleri seven bir firma olması dolayısıyla ve KitKat’ın çözünürlük,video çekme veya ana ekran konusunda bir çok farklılığı içinde barındırıyor olması yeni çıkacak olan Sony  telefon için KitKat işletim sistemini gayet mantıklı gösteriyor.

Sony Xperia Z2 Kamera

Sony’nin kameraya ne kadar önem verdiğini bu konuda ilkleri denemesinden anlayabiliriz. Özellikle en göze çarpanlardan biri olan sualtında çalışabilen kamerayı ilk Sony’nin denemiş olması bu konuda onları ayrıcalıklı yaptı ve bu olaya özelleşmelerini sağladı.Şimdi bu konuda her zaman iyi olmuş bir firma için bir önceki sürümü olan Z1’de 20.7 piksel kamera bulunması bu akıllı telefonda da  en az bu tip bir özelliğin olmasını beklememize neden oluyor.

Bu konuda bir başka özelliğin Sony’nin yakın zamanda geliştirdiği otomatik olarak  LED flaş ve zenon ayarının yapılmasıdır,bu özellik sayesinde karanlık ayarını yapan telefon daha doğal fotoğraflar çekilmesine olanak sağlıyor.

Ekran kalitesi ile alakalı yukarıda bilgi vermiştik.Bu seviyede bir ekran ile bu kadar güzel bir kamera bir araya gelirse iyi bir fotoğraf makinesini aratmayacak derecede fotoğraflar çıkacağından şüphemiz yok.Yaklaşık 4k çözünürlüklü video ve fotoğrafların üzerinde oynamalar yapıp farklı efektler ekleyerek daha çarpıcı gösterme şansına da sahip olabilirsiniz.

Sony Xperia Z2 Eklenen Özellikler

Sony Xperia Z2 konusunda başka ne duyduğumuzu merak ediyorsanız  ,eğer yukarıda bahsettiğimiz gibi işletim sistemi Google Android KitKat olursa Sony’nin kendi kullanıcı ara yüzünü tasarlayacağı da gelen bilgiler arasında .Bunun yanında batarya konusunda bir önceki sürümde 3000 mAh olan  pilleri şuanda 3700 olması bekleniyor bu da daha fazla ekstra zaman şarja takmadan telefona sahip olmanızı öngörüyor.Ayrıca yukarıda bahsetmiş olduğumuz daha geniş ekranın yanı sıra daha ince bir telefon ve daha fazla RAM’in olma şansının gayet fazla olduğunu belirtmemiz gerekiyor.

BENZER MAKALELER

Yorum Yok

Yanıtla