Ana Sayfa Cep Telefonu Sony Xperia Z3

Sony Xperia Z3

Sony Xperia Z3 merakla gelmesi beklenen üst segment akıllı telefonlar arasındaydı. Sony’nin yeni amiral gemisinin tüm özelliklerini TeknoDiyalog ziyaretçileri ile paylaşma zamanı geldi.

Üst seviye yeni akıllı telefonlardan birisi olan Xperia Z3, Berlin’de yapılan IFA 2014 etkinliğinde tanıtılmış ve kullanıcılarla buluşturulmuştu. Xperia Z2 modeliyle karşılaştırıldığı zaman teknik özellikler bakımından gözle görülür büyük farklar sunmadığını söylememiz gerekiyor. Bu kez Sony Xperia Z3 modelinde teknik özellikler yerine deneyim ön planda tutulmuş. Eğer deneyimi ve cihazın bize sunduklarına bakacak olursak Sony Xperia Z3 gerçekten harika bir akıllı telefon.

sony-Xperia-Z3-ps4

Sony Xperia Z3 ile Z2 Arasındaki Farklar

Her iki cihazın tasarımına ve teknik özelliklerine baktığımız zaman birbirine çok benzediğini görebiliyoruz. Sony Xperia Z3 modeli 2.5GHz Snapdragon 801 işlemci ile gücünü ortaya koyuyor. Aynı işlemci özelliklerini Z2 modelinde görüyoruz. Fakat Z2 modelindeki işlemci 2.3GHz hızında çalışıyor. Adreno 330 grafik işlemci ve 3 GB RAM bulunan Z2 modeliyle yine aynı teknik özellikleri Z3′de görüyoruz. Ekran özelliklerine baktığımız zamanda hemen hemen aynı özellikler sunan Sony Xperia Z3, 600 nit parlaklık değeri ile Z2′den sıyrılıyor. Xperia Z3 sunduğu ekran parlaklığı ile kullanıcılarını gerçekten etkileyecek gibi görünüyor.

Ekran Özellikleri

Sony Xperia Z3 ekran boyutunda bir değişiklik yapmayı uygun bulmamış. Bir önceki model olan Z2 ile aynı boyutlardaki cihaz 1080p Full HD çözünürlük sunan 5.2 inç büyüklüğündeki ekran ile geliyor. Fakat daha önce de söylediğimiz gibi cihaz ekran parlaklığı ve kontrast değerleri ile Z2 modelinden sıyrılıyor. Güneş ışığı altında daha net bir görünüm yakalamanızı sağlayan Xperia Z3, görüş açısı ve parlaklık değerleri hususunda oldukça başarılı bir grafik yakalamış. Bu da teknik detaylara takılmadan deneyimi üst düzeye taşıyabilmenize olanak tanıyor.

Xperia-Z3-Renkleri

Kasa Ve Renk Seçenekleri

Xperi Z3 kasasını incelediğimizde 11 gram hafiflediğini ve 1 mm inceldiğini görebiliyoruz. Cihaz 7.3mm kalınlığa ve 163 gram ağırlığa sahip. Cihazın sunduğu renk seçeneklerine bakacak olursak, kendince oluşturduğu geleneği bozduğunu görebiliriz. Sony, Xperia Z modelinden beri daima siyah, beyaz ve mor renkleriyle kullanıcı karşısına çıkıyordu. Fakat Sony Xperia Z3 modeli bakır, yeşil, siyah ve beyaz renkleriyle görücüye çıkıyor.

Kamera Özellikleri

Üretici firma Sony, Xperia Z1 ile Z3 arasında kamera özelliklerinde herhangi bir düzenlemeye gitmedi. Hali hazırda piyasadaki en iddialı G lens sensörü kullanan firma, daha uzun bir süre daha kamera özelliklerinde değişiklik yapmayabilir. Fakat yazılım konusunda kameraya düzenlemeler yapması neredeyse şarttı. Çünkü Z1 ve Z2 modellerinde kumlanma, düşük gece çekim performansı sorunları vardı. Sony Xperia Z3 ile bu sorunlarda çözüme kavuşmuş oldu.

sony-Xperia-Z3-kamera

Cihaz kullanıcılarına 2160p @ 30 FPS, 1080p @ 60 FPS, 720p @120 FPS video kaydı yapabilme imkanı sunuyor. Bunun yanı sıra cihaz videoda HDR yapabiliyor. Ön kamerasında 2.2 MP çözünürlük tercih eden Sony, özçekim kamerası için herhangi bir yeniliği gündeme getirmedi.

Suya Dayanıklı

Sony suya dayanıklı akıllı telefon üretmek konusunda başarılı bir çizgide ilerliyor. Akıllı telefon üreticisinin bugüne dek piyasa sürdüğü suya en dayanıklı akıllı telefon ise Sony Xperia Z3 oluyor. Cihaz IP68 sertifikası ile gücünü ortaya koyuyor.

Batarya

3200 mAh bataryaya sahip olan Xperia Z2, bu güçlü bataryası ile kullanıcılarını sevindirmişti. Cihazı inceltmek ve hafifletmek için girdiği çalışmaların kurbanı olan Z2 modelinin aksine Z3′de bu olay bataryadan kırparak gerçekleştirilmiş. Sony Xperia Z3, 3100 mAh batarya ile geliyor. Stamina mod sayesinde yoğun kullanılmadığı zaman cihaz 2 gün şarj edilmeden çalışabiliyor. Bu yüzden batarya konusunda oldukça güçlü bir model olduğunu söyleyebiliriz.

sony-Xperia-Z3-batarya

Sony Xperia Z3 Teknik Özellikler ve Fiyatı

Ekran

 • 5.2 inç Full HD IPS + Triluminos, 600 nit parlaklık

Ek Özellikler

 • IP68 sertifikasıyla suya ve toza karşı dayanıklılık
 • Kalınlık/ Ağırlık: 7.3 mm / 152 gram

İşlemci

 • 2.5 GHz Snapdragon 801

Grafik İşlemci:

 • Adreno 330

RAM:

 • 3 GB

Depolama

 • 16 GB + microSD

İşletim Sistemi

 • Android 4.4 KitKat

Ana Kamera

 • 20.7 Megapiksel / 1080p + 4K video kaydı

Ön Kamera

 • 2.2 Megapiksel / 1080p video kaydı

Batarya

 • 3100 mAh

Fiyat: Henüz netleşmedi.

BENZER MAKALELER

Yorum Yok

Yanıtla