Ana Sayfa Klima Dünyası Genel Klima Bilgileri Split Klimalar ve Enerji Verimliliği

Split Klimalar ve Enerji Verimliliği

Birim maliyetlerinin giderek yükseldiği son yıllarda birçok üründe ve sektöre olduğu gibi klima alanında da enerji tüketiminin en aza indirilmesi neredeyse zorunlu hale getirilmektedir. Artan ihtiyaçlar neticesinde teknoloji konusunda alınacak önlemler sayesinde iklimlendirme sistemlerinin soğutma ve ısıtma maliyetlerini düşürebilmekte ve bu sayede de enerji verimliliği sağlanmaktadır.

Klimalardaki enerji verimliliğini arttırılmasındaki en önemli unsurlar şu şekildedir;

  • Soğutucu Akışkan
  • Kompresör
  • Çalışma Sistemlerindeki İyileştirmeler

Klimaların sadece sıcak havalarda kullanmak yerine her mevsim kullanılması sonucu belirlenen ihtiyaçlar değişiklik gösterebilmektedir. Kullanıcı tarafından seçilen klima kapasitesi bu yüzden değişmektedir. Sürekli çalışan klimalar ortamın sıcaklığına bağlı olarak dur – kalk yapmaktadır. Bu da enerji harcamasındaki en önemli etkendir. Gelişen teknolojiler ile bu da aşıldı. Yeni klimalarda sürekli dur –  kalk yapmak yerine ihtiyaca göre kendini ayarlayabilen kompresörler kullanılmıştır. Bu sayede enerji verimliliği sağlanmıştır.

Teknolojideki gelişme bir yana klimanın seçimi, montajı ve kullanımı sırasında alınacak önlemlerde enerji verimliliği konusunda yararlı olabilecek başlıklardır. Yıllık bakımlar düzenli bir şekilde yapılması hem klimanızın ömrünü uzatmakta hem de performans düşüşü yaşanmamasında etkin rol oynamaktadır.

Bir önceki yazımızda “Pencere Tipi Klima Nedir?” sorusunu yanıtlamıştık. Dilerseniz inceleyebilirsiniz.

BENZER MAKALELER

2 Yorumlar

Yanıtla