Ana Sayfa Bilişim Steve Jobs Sonrası Apple

Steve Jobs Sonrası Apple

0 1039

Steve Jobs’un ölümünün ardından Apple’a herhangi bir etkisinin olup olmayacağı her zaman merak edilen konuların başında geliyordu çünkü Steve orada sadece bir CEO değil aynı zamanda yaratıcılığı ve deneyimleri ile ürün tasarımlarına, yazılımına, pazarlama stratejilerine etki eden en önemli kimlikti. Yani Apple’ın bel kemiği, bütün departmanların ortak noktasıydı . Bu sebepten dolayı onun ölümünün Apple’a etkisi her zaman merak konusu olmuştur. Bu aralar Steve Jobs’un ölümünden 2 yıla yaklaşık bir süre geçmesi ile onun ölümünden önce ve sonrası diye ayrılıp karşılaştırılabilecek kadar veri elde edildiğini görebiliyoruz.

Steve Jobs Sonrası Apple

Bu rakamlar ışığında Apple’ın ilk defa Steve Jobs’suz geçirdiği yıllar olan 2012, 2013’ün satış rakamları ile başlamak gerekiyor. Yakın zamanda açıklanan rapora göre 2013 yılında Apple’ın toplam pazar payında % 18 lik bir düşüş olduğunu gözlemleyebiliriz. Toplam üretimin artmasına rağmen Apple Pazar payının bu kadar büyük bir oranda düşmesi aslında pek fark edilmese de önemli bir ayrıntı olarak göze çarpıyor. Ayrıca Samsung’un bu konudaki başarısını da göz ardı etmemek gerekir 2010 yılında %4.3’üne sahipken,3 yıl içerisinde 7 kata yakın bir Pazar payı artırımı yaparak inanılmaz bir değişim yaptı. Piyasada Samsung’un ilk kez 2013 yılında Apple’ın cirosunu geçmesin de bu alanda Samsung’un başarısı kadar Apple’ın bu başarıya karşı bir tepki verememesinin de bunda bir etkisi olduğu açık.2013 yılında sadece iPhone hayranları haricinde iPhone 5s ve 5C’nin pek ilgi çekmemesi, beklenen başarının oluşmamasındaki en büyük etkenlerden biri.

Son zamanlardaki Apple ürünlerine olan rağbetin azalıp, Android ve Microsoft işletim sistemini tercih eden üreticilerde ciddi artışının olması işletim sistemlerindeki Pazar paylarını da etkiledi.Buna göre 2012 yılında pazarın %19.4 ‘ünü ele geçirmiş olan Apple 2013 yılında yaklaşık %20’lik bir azalışla %15.5’e geriledi.

Söz gelimi Steve Jobs’un ölümünden sonra geçen 2 yılda Apple’ın Pazar paylarındaki ağırlığı yaklaşık % 20 oranında azaldı.İleriki dönemlerde ne gibi strajeler ile Apple’ı eski ağırlığına getirilir bilinmez ama bu şeklide gittiği takdirde daha önceki şaşalı başarıları tekrarlanmaması şuan ki CEO Tim Cook’u bir sıkıntıya sokacağı kesin.

 

 

Yorum Yok

Yanıtla