Ana Sayfa Cep Telefonu Turkcell T50 İncelemesi

Turkcell T50 İncelemesi

0 8516

Turkcell T50 sürekli gelişen T serisinin yeni özellikler kazanan modeli olarak gün yüzüne çıktı. Turkcell mühendislerinin geliştirdiği ve üretiminin bir ayağının Türkiye’de yapıldığı T40 modelinin ardından yeni model T50 kullanıcılara tanıtıldı.

T40 modeline baktığımız zaman yeni çıkan Turkcell T50 modelinin büyük bir atılım yaptığını görebiliyoruz. Cihaz 5 inç büyüklüğünde ekran, dört çekirdekli işlemci, 13 MP arka kamera ve 4G LTE desteği gibi üstün özellikleri bünyesinde barındırıyor. Orta segment akıllı telefon arayanlara güzel bir alternatif olan T50, Android işletim sistemi ile geliyor. Turkcell tarafından 699 TL gibi oldukça uygun bir fiyata alıcılarını bekleyen cihazın tüm detaylarını aşağıdaki incelememizde bulabilirsiniz.

Turkcell T50-1

Turkcell T50 Özellikleri

Donanım Özellikleri

Yukarıda teknik özelliklerinin bir kısmına değindiğimiz T50, sadece özellik bakımından değil tasarım konusunda da bir önceki modele göre daha şık ve üstün olduğunu ispatlıyor. Plastik malzeme kullanılarak üretilen siyah renkli cihaz ağırlığını yansıtmak kounsunda oldukça başarılı. İnce gövde, kenarların yuvarlatılması, arka bölümü kaplayan desen ile Turkcell T50 giriş segmentinde bir akıllı telefon olmadığını kanıtlıyor. 142.3 x 70.4 x 7.8 mm boyutlara sahip olan T50, incelik hususunda da amiral gemisi olan Android cihazlarla kıyaslanabildiğini gösteriyor. Cihazın boyutları sayesinde rahat kullanım ve tutuş sağlanmış oluyor. Tek elle bile telefonu rahatça kontrol etmek mümkün. 130.4 gr. ağırlığı olan cihazın plastik malzemeler kullanılarak üretilmesi de bu alanda ona büyük bir avantaj sağlıyor. Cihaz ağırlığının toplam hacme güzel bir şekilde dağıtılmış olması da telefonu elinize aldığınız da hafif hissettirmesini sağlıyor.

Turkcell T50-2
Oldukça şık bir tasarıma ve kullanım kolaylığına sahip olsa bile Turkcell T50 modelinin arka yüzeyi çizilmelere karşı dayanıklı bir yapıda değil. 10 günlük kullanım sonucunda arka yüzeyde oluşan çizikleri gözlemleyebiliyorsunuz. Fakat ön panel tamamen ekran camı ile kaplı olduğu için dayanıklı bir grafik çizdiğini söyleyebiliriz. Eğer arka panelin çizilmemesini istiyorsanız cihazı aldıktan sonra bir tane de T50 kılıfı almanız gerekecek. Kılıflardan bahsetmişken Turkcell T50 modelinin yanında lale ve nazar boncuğu tasarımına sahip kılıflar, kapaklı koruyucu kılıfı da birlikte geliyor. Dileyen T50 kullanıcıları ise Turkcell’in internet sitesi üzerinden kendi kılıflarını tasarlayabiliyor.

Turkcell T50-3
T50 alacakları en çok sevindirecek noktalardan birisi şüphesiz ki cihazın ekranı. 5 inç 1280 x 720 piksel çözünürlük sunan ekran, 250 ila 300 ppi arası bir piksel yoğunluğuyla hizmet veriyor. Ekrana çok yakından bakarsanız pikselleri ancak o şekilde fark edebiliyorsunuz. Kalitesi elbette Full HD ekranlar kadar olmasa bile Turkcell T50 kullananları fazlasıyla memnun edecek bir keskinlik sunuyor. Cihazın siyah renk derinliği ise beklentilerini karşılayacak derece de yüksek. Bu sayede cihaz ekranında her zaman doğal görüntüler elde edebiliyorsunuz. Geniş görüş açısıyla da memnun eden cihaz ekran parlaklık seviyesiyle de Turkcell T50 kullanıcılarını sevindirecek. Ön paneli tamamen kaplayan camın yansıtma oranı biraz yüksek gibi görünse bile güneşe çıktığınızda kullanılabilecek kadar iyi parlaklık seviyesi sunduğunu görebiliyorsunuz.

Turkcell T50-4
Cihazın ön tarafından herhangi bir fiziksel tuş bulunmuyor. Üst bölümde ise ahize hoparlörü ve ön kamera göze çarpıyor. Cihazın tamamen çevreleyen çerçevenin oldukça dar tutulduğunu görebiliyoruz. Bu sayede Turkcell T50 modeli ergonomik bir tasarım ile dikkatleri üzerine çekiyor. Akıllı telefon modelinin sağ kenarında yukarıdan aşağıya doğru sıralanan ses ve güç tuşları bulunuyor. Bu tuşlar oldukça yumuşak ve derin bir şekilde üretilmiş. Dokulu yüzeyler ise tuşların bakmadan dokunarak kolayca bulunabilmesine olanak tanıyor. Tuşların konumlandırılması da oldukça iyi yapılmış. Bu sayede cihaz elinizdeyken tuşlara erişmek için zorluk çekmiyorsunuz. Sol tarafta microSIM kart yuvası konumlandırılmış. T50 modelinin kutusundan çıkan iğne sayesinde SIM kart bölgesi yerinden kolayca çıkartılabiliyor. Daha önce iPhone ve HTC One modellerinde karşılaştığımız gibi. Üst bölümde microUSB portu, altta da 3.5mm kulaklık girişi ve mikrofonu görebiliyoruz.

Turkcell T50-5

Cihaz tek parçadan oluşmuyor ama herhangi bir parçası da kullanıcı tarafından çıkartılamıyor. Bu da arka kapağın çıkartılamadığı ve pilin sabit olduğunu gösteriyor. Daha önce de söylediğimiz gibi cihazın arka yüzeyi zikzaklı bir dokuya sahip bu da çok farklı bir hava katmış. Arka yüzey ışığa tutulduğu zaman T50 daha hoş bir görünüme kavuşuyor. Fakat arka yüzey çizilmelere karşı oldukça hassas aşağıdaki fotoğrafta da çizikleri görebilirsiniz.
Turkcell T50-6
Cihazın 13 MP çözünürlüğe sahip arka kamerası panelin sol üst bölümünde yer alıyor. Hemen altında ise flaş gözlerden kaçmıyor. Flaşın yanına ise ikinci bir mikrofon yerleştirilmiş. Turkcell’in logosu ise yine arka panelde orta bölüme konumlandırılmış. Logonun aynı hizasında aşağı doğru baktığımızda ise T50 yazısını görüyoruz. T50 yazısının hemen yanında hoparlör bulunuyor. Hoparlörün yanında ise küçük bir tepecik yapılmış. Bu tepecik telefon düz bir zemine konulduğunda hoparlör sesinin kolayca dışarı aktarılmasını sağlıyor. Cihazın 1.2 GHz gücünde dört çekirdekli Qualcomm Snapdragon MSM8926 yongaset ve Adreno 305 GPU ile çalıştığını söylememiz lazım. Bunları destekleyen 1 GB RAM ve 16 GB dahili depolama alanı bulunan cihazın microSD kart yuvası bulunmuyor. Bunu da T50′nin eksi yönlerinden birisi olarak notlarımız arasına alıyoruz. 802.11b/g/n Wi-Fi, Bluetooth, GPS gibi standart kablosuz özellikler ise Turkcell T50 modelinin teknik özellikleri arasında yer alıyor.

Turkcell T50-7

Yazılım Özellikleri

Cihazın yazılım konusunda ilk önemli sevindirici haberi Android 4.4.2 KitKat yüklü olarak geliyor olmasıdır. Bu cihazın Android tarafından geliştirilen en son sürümü ve bu sayede en ileri yazılım özelliklerini bünyesinde barındırıyor. Android tarafından ham olarak sunulan kullanıcı arayüzüne Turkcell fazla bir müdahale etmemiş. Yanlızca kilit ekranında bazı değişiklikler ve yenilikler, özelleştirilmiş duvar kağıtları ve ön yüklü olarak gelen Turkcell’in kendi uygulamaları göze çarpıyor. Ana ekranda Turkcell uygulama klasörü bulunuyor. Bu klasör içinde Mobil Asistan, Müzik, Turkcell TV+, AppMarket, BiP, Hesabım, En Yakın, Akademi ve Fizy gibi Turkkce uygulamaları bulunuyor.
Turkcell T50-arayuzDaha önce ki Turkcell’in akıllı telefon modellerinde gördüğümüz Kurulum Yöneticisi Turkcell T50 modelinde de karşımıza çıkıyor. Turkcell büyük uygulamalar ve servisler ile cihazı doldurmak yerine uygulamaların yüklemesinin seçimini kullanıcılara bırakıyor. Spor, Finans, Seyahat, Araçlar, Eğlence ve Turkcell gibi bir çok farklı başlıklar hem Turkcell’in hem de anlaşma sağlanan diğer sağlayıcıların kurulum paketleri cihazın Kurulum Yöneticisi’inde bulunuyor.

Turkcell T50-uygulama
T50′ye daha fazla uygulama yüklemek istiyorsanız Google Play Store veya Turkcell AppMarket uygulamalarını kullanabilirsiniz. Eğer 3G üzerinden AppMarket uygulamasına giriş yaparsanız herhangi bir kimlik doğrulama ile karşılaşmıyorsunuz. Fakat Wi-Fi ile bağlantı kurmayı denerseniz Turkcell numara ve şifreniz ile giriş yapmanız gerekiyor. AppMarket içerisinde de dikkat çeken uygulamalar mevcut bu yüzden göz atmanızda fayda olduğunu düşünüyorum.

Performans ve Batarya Özellikleri

Turkcell T50 modelinde sunulan 1.2 GHz dört çekirdekli MSMM8925 yongaset, Adreno 305 GPU ve 1 GB’a yakın RAM’lik donanım paketi kullanıcılara orta segment bir akıllı telefon deneyimi sunuyor. Kullanıcı arayüzünü gezdiğiniz zaman genel olarak cihazın hızlı olduğunu görebiliyorsunuz. Bazı arayüz geçişlerinde ve uygulama açılması sırasında bazen bekleme ve takılmalar da görülüyor. Seviyesi ne olursa olsun 699 TL gibi bir fiyata satılan Turkcell T50′nin performansı fiyatına göre gerçekten takdir edilecek seviyede.

Turkcell T50-performans
Cihaz internet tarayıcısı olarak Chrome kullanıyor. Chrome hem mobil sitelerde hem de masaüstü sitelerde dolaşırken bir hayli seri olduğunu gösteriyor. SunSpider Benchmark testi sonucunda 1540 ms sonuç ile cihaz ortalamanın üzerinde görünüyor. iPhone 5S modelindeki gibi, Safari mobil internet tarayıcısı oldukça gelişmiş ve işlemci gücü yüksek bir cihazda 500 ms. civarında sonuçlar aldığını bir kenara not edelim. Sonuçlarına itibar edilen bir diğer test ise AnTuTu testi. Cihaz bu testten de 17.474 puan aldı. Günümüz amiral gemisi telefonlar bu puanın iki katını alıyor. Turkcell T50 aldığı puanla 2014 yılının amiral gemisi telefonlarından birisi olan Samsung Galaxy S3 ile aynı seviyede bir cihaz olduğunu kanıtlıyor.

Kamera Özellikleri

Turkcell T50 modelinin kamerası da kullanıcılarını memnun edecek seviyede. Arka panelde 13 MP, LED flaş destekli, gelişmiş HDR, entegre fotoğraf filtre efektleri, yüz güzelleştirme, gülümseme tanıma ve panorama gibi özellikleriyle dikkat çekiyor. Ön panelde ise cihazın 1.2 MP çözünürlüğe sahip bir Özçekim kamerası bulunuyor.

Turkcell-t50-kamera Turkcell-t50-kamera2 Turkcell-t50-kamera3Turkcell-t50-kamera4

Fotoğraf ve video çekimleriniz için kullanacağınız kamera uygulaması Turkcell tarafından özelleştirilmiş. Foto ve video çekim tuşlarını yanyana kullanıcılara sunan Turkcell, bu sayede kullanım kolaylığını ön planda tuttuğunu ispatlıyor. Bu kamera uygulamasında ISO, pozlama, beyaz dengesi gibi ayarlar özelleştirilebiliyor. Denge terazisini ekranda aktif hale getirerek çekimler sırasında cihazı düzgün tutup tutmadığını rahatlıkla takip edebiliyorsunuz.

Cihazın arka kamerası ile çekilen fotoğraflarda genel anlamda başarılı olduğunu söyleyebiliriz. Normal mod ile çekilen fotoğraflar renk doğruluğu, sıcaklık ve detaylar konusunda memnun edici bir seviyede. Gece çekimlerinde ise gürültü seviyesinin yüksek olmaması temiz çekimler elde etmenizi sağlıyor.

BENZER MAKALELER

Yorum Yok

Yanıtla