Ana Sayfa Klima Dünyası Genel Klima Bilgileri Vücudumuzu Klimadan Nasıl Koruyabiliriz?

Vücudumuzu Klimadan Nasıl Koruyabiliriz?

2 20620

Klimadan kendimizi ani ısı değişikliklerini önleyerek koruyabiliriz. Örneğin terliyken, çok sıcak bir ortamdan aniden soğuk ortama girmemek ve o soğuk ortamda uzun süre kalmamak en önemli koruma yöntemidir. Ancak günümüzü de planlamalıyız. Örneğin, klimaların yoğun çalıştığı bir iş yerinde çalışıyorsanız o zaman kıyafetlerinizi bu ortama göre seçmelisiniz. Mutlaka yanınızda bir fular, ceket veya bir eşarp bulunabilir. 

Alışveriş merkezleri ve metrolar klimaların çok yoğun çalıştığı yerlerdir. Bu açıdan, özellikle bu noktalara giderken yanımıza alacağımız koruyucu küçük bir eşarp bile eğer boynumuz veya omzumuz rahatsızsa orayı koruyabilir. Aynı zaman da klimaya direk maruz kalmamamız gerekmektedir. Yani klima direkt olarak vücudumuza geliyorsa bu ortam da 1-2 dakikadan fazla kalmamak ve olabildiğince fazla yer değiştirmek için çaba harcamalıyız.

İlginizi Çekebilir >> Klima Çarpmasına Ne İyi Gelir?

Onun dışında çocuklarımızı klimadan korumalıyız. Bebekler ve çocuklar belki bu durumu ifade edemeyecekler ama özellikle onların üst solunum yolu enfeksiyonlarında durgunluğa neden olarak çocukların daha fazla etkilenmesine yol açabilir. Aynı zaman da klimanın ve soğuğun, damarları büzücü etkisi nedeniyle dokulara oksijen taşınmasını engelleyici bir etkileri olabilir. Bu şekilde de ağrılar ortaya çıkabilmektedir. Kas kasılmaları ve hatta kramplar bile dokulardaki dolaşımın, oksijen dolaşımının azalmasıyla kramlar ve ağrılar ortaya çıkabilir.

2 Yorumlar

  1. Bence en çok dikkat edilmesi gereken olay. Sokağın o kavurucu sıcağından bir anda buz gibi olmuş klimalı ortama terli terli geçiş yapmaktır. Buna dikkat edilirse pek sorun olacağını zannetmiyor. Bir de klima havasını dolaylı yoldan değil de direk vücuda temas ettirmek.

Yanıtla